Bøger / skønlitteratur til børn / romaner

Med hovedet først?


Beskrivelse


Handler om Anders, eller Shine som han bliver kaldt. Shine prøver på den ene side at blive voksen med en elendig barndom i lasten og på den anden side at navigere rundt midt i en forvirret ungdom.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

af

af

Allan Thomsen Volhøj

Til dem der er til romaner af unge forfattere.

Bogen er skrevet af den unge forfatter Jakob Wilms (født 1986), der til daglig læser på handelshøjskolen. Wilms har tidligere skrevet Et bliks hukommelse fra 2005. Med hovedet først handler om Anders, eller Shine som han bliver kaldt. Shine prøver på den ene side at blive voksen med en elendig barndom i lasten og på den anden side at navigere rundt midt i en forvirret ungdom. Wilms skriver godt, med meget taesprog og lige ud ad landevejen. Indholdet i bogen er klassiske ungdomsproblemer: venskab, piger, sex, alkohol og stoffer. Men dialogen og personerne er meget nutidige.

I rækken af ungdomsbøger er Med hovedet først ikke videre nyskabende. Men sproget og livsstilen i bogen er harmonerer mere med nutidens ungdom end ungdomsbøgerne fra specielt 1980'erne og 1970'erne.

Med hovedet først er en udmærket bog, men forsvinder måske i mængden af andre ungdomsromaner. Men det unikke ved den er, at den er skrevet af en, der selv er ung.


Weekendavisen

d. 28. mar. 2008

af

af

Klaus Rothstein

d. 28. mar. 2008


Politiken

d. 5. apr. 2008

af

af

Steffen Larsen

d. 5. apr. 2008