Bøger / faglitteratur

Bedre læring for alle elever : om skoler der har problemer med elever, og om elever der har problemer i skolen


Beskrivelse


Forfatterne beskriver, hvad der kendetegner skolen og forskellige elevers læringsudbytte, og hvad der er specielt ved den undervisning, de får i grundskolen og på ungdomsuddannelserne - og så viser de, hvad læreren kan gøre for at opnå bedre resultater i skolen.
Bogens målgruppe er lærere i både grundskolen og på ungdomsuddannelserne samt studerende på læreruddannelserne. Bogen er forskningsbaseret, og et flertal af kapitlerne bygger på et empirisk materiale, men forfatterne præsenterer stoffet på en sådan måde, at det let kan læses af alle. [forlagets note].

Indhold

Seneste udgave,

Elever der ikke klarer sig i skolen(Thomas Nordahl)

Bedre læring for alle elever(Thomas Nordahl)

Sammen hængen mellem almindelig undervisning og specialundervisning i grundskolen(Anne Kristoffersen Kostøl)

Specialundervisning - tilfældighedernes spil?(Gro Løken)

Om at blive nogen og lære noget(Anne-Karin Sunnevåg)

Vurdering som udtryk for faglig forståelse og anerkendelse : et nærstudie af feedback til elever med svage læreforudsætninger(af Stephen Dobson og Kristin Søby)

Specialundervisning og marginalisering i ungdomsuddannelserne(Ann Margareth Aasen)

Sagkyndigt arbejde i specialundervisning og læringsudbytte(af Inger Vigmostad og Lars Arild Myhr)


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 31. okt. 2013

af

af

Henrik Munch Jørgensen

d. 31. okt. 2013

Denne antologi henvender sig fortrinsvis til lærere i grundskolen og på ungdomsuddannelserne samt til lærerstuderende. Bogen giver lærerne redskaber til at arbejde med de elever, som har problemer i skolehverdagen og med læring i al almindelighed.

Thomas Nordahl er kendt i pædagogiske kredse for sit arbejde med LP-modellen. I denne antologi tager han fat på problematikkerne med elever, der ikke klarer sig i skolen. Målet med bogen er at få alle elever med, også dem, der har problemer. Udgangspunktet er en række forsknings- og udviklingsprojekter gennemført i Norge og Danmark. Med afsæt i disse projekter gives der redskaber og ideer til at få alle elever med i undervisningen og videre i uddannelsessystemet, så de ikke bliver tabt.

Bogens målgruppe vil også have glæde af at læse andre af Thomas Nordahls udgivelser som eksempelvis Eleven som aktør : fokus på elevens læring og handlinger i skolen, 2012.

Endnu en velbegrundet, forskningsbaseret udgivelse af Thomas Nordahl, som giver gode redskaber til arbejdet med elever, som kæmper med læring i skolen. Bogen har stor relevans både blandt lærere i grundskolen og på ungdomsuddannelserne samt på uddannelserne hertil.


Fagbladet folkeskolen [online]

d. 10. feb. 2014

af

af

Louise Nabe-Nielsen

d. 10. feb. 2014


Danske kommuner

Årg. 45, nr. 4 (2014)

af

af

Grethe Andersen

Årg. 45, nr. 4 (2014)



Informationer og udgaver