Tre korte og afsindigt spændende historier, der tematisk kredser om ondskab, tiden og skæbnen. Hvad ville du gøre, hvis du kunne få dit inderste (og måske ondeste) ønske opfyldt? Og hvad ville du gøre, hvis du kunne styre tiden? Kunne forsvinde ind i din fantasy-drømmeverden? Hvornår er man ond? Er du? For modige læsere fra 12 år.
Kenneth Bøgh Andersen har i denne bog samlet Tempus fugitSkæbnemagerenLysets hjerte, Skæbnemageren og Lysets hjerte I "" finder Victor en kasse med et helt specielt ur, der kan styre tiden. Men visse ting lader sig ikke styre, og Victor finder ud af, at alt har en pris. I "Skæbnemageren" er Simon jaloux og vred på sin tvillingebror, Tim. Simon ønsker, at Tim aldrig var blevet født. Næste dag har han fået sit ønske opfyldt. Historien har ikke tidligere været udgivet i romanform. Den tidligere udgave var en graphic novel. I "Lysets hjerte" skal Jack holde ferie i et gammelt hus langt væk fra alting med sin søster og mor. De må besøge alle værelser i huset, undtagen ét. Hvad mon der er i det forbudte værelse?Kenneth Bøgh Andersen har i denne bog samlet Tempus fugit, og Lysets hjerte I "Tempus fugit" finder Victor en kasse med et helt specielt ur, der kan styre tiden. Men visse ting lader sig ikke styre, og Victor finder ud af, at alt har en pris. I "" er Simon jaloux og vred på sin tvillingebror, Tim. Simon ønsker, at Tim aldrig var blevet født. Næste dag har han fået sit ønske opfyldt. Historien har ikke tidligere været udgivet i romanform. Den tidligere udgave var en graphic novel. I "Lysets hjerte" skal Jack holde ferie i et gammelt hus langt væk fra alting med sin søster og mor. De må besøge alle værelser i huset, undtagen ét. Hvad mon der er i det forbudte værelse?Kenneth Bøgh Andersen har i denne bog samlet Tempus fugit, Skæbnemageren og I "Tempus fugit" finder Victor en kasse med et helt specielt ur, der kan styre tiden. Men visse ting lader sig ikke styre, og Victor finder ud af, at alt har en pris. I "Skæbnemageren" er Simon jaloux og vred på sin tvillingebror, Tim. Simon ønsker, at Tim aldrig var blevet født. Næste dag har han fået sit ønske opfyldt. Historien har ikke tidligere været udgivet i romanform. Den tidligere udgave var en graphic novel. I "" skal Jack holde ferie i et gammelt hus langt væk fra alting med sin søster og mor. De må besøge alle værelser i huset, undtagen ét. Hvad mon der er i det forbudte værelse?.
Flot og indbydende bog, som indholdet fuldt ud lever op til. KBA kan skrive, så hårene rejser sig. De tre historier har samme nerve som tidligere, og "Skæbnemageren" er lige så uhyggelig i romanform, som den var som graphic novel. De to andre historier har få ændringer, og der er lagt flere små forbindelser ud mellem de tre historier.
Ingen andre mestrer genren som KBA, men tema og stemning ligner Aldrig for evigt.