Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Spor - ingen røg uden ild

Del 2 af Spor

Beskrivelse


Billes mor er forsvundet, men han og hans bedstemor har fundet et spor, de kan følge. Spændende og actionfyldt 2'er i krimiserien om Bille. For børn fra 10 år.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 8. nov. 2024

af

af

Julie Arndrup

d. 8. nov. 2024

Billes mor er forsvundet, men han og hans bedstemor har fundet et spor, de kan følge. Spændende og actionfyldt 2'er i krimiserien om Bille. For børn fra 10 år.

Billes mor gik ned efter mælk og kom ikke tilbage, men i stedet fandt Bille ud af, at han har en bedstemor. Sammen med hendes ven Panser-Polle prøver de nu at finde Billes mor. Det er ikke så let, for der er også nogle slemme fyre, der leder efter hende, og der er ikke mange spor at gå efter. Men Bille og hans bedstemor er ikke sådan at slå ud. De er trænede til den her situation. De tager til Livø, hvor Billes mor tog hen, mens han var på skoleudflugt. Men der foregår noget på Livø, som ingen kunne have forberedt dem på. Nye venner og nye fjender kommer ind i Billes liv, og vi slutter med en rigtig cliffhanger. Illustreret af Claudia Bille Stræde.

En forrygende og virkelig spændende krimiserie, som også er alvorlig og barsk. Velskrevet med flydende let sprog er bogen svær at lægge fra sig. Hele vejen hepper man på Bille, og man er er meget spændt på, hvad der sker i næste bind. De gråtonede illustrationer understøtter den barske noir-stemning meget flot.

Serien starter med Spor - den, der hvisker, lyverSkyggedetektiverne - den forsvundne bror. En anden lignende alvorlig børnekrimi er fx Skyggedetektiverne - den forsvundne brorSerien starter med Spor - den, der hvisker, lyver. En anden lignende alvorlig børnekrimi er fx .