Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Livas hund

Del af Liva

Beskrivelse


Liva må få et kæledyr. Hun har allerede en hund, og sammen med Mina prøver hun at finde et nyt dyr. Men hvad skal hun vælge, og hvad med Buller? Letlæst for 6-8-årige.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 10. sep. 2009

af

af

Mads Overmark

d. 10. sep. 2009

Bogen henvender sig til begynderlæsere i 0.-1. klasse og kan anvendes som læsetræning eller fritidslæsning.

Dette er den tredje bog i serien om Liva. Hun er lidt træt af sin hund, Buller, der lugter og skal luftes. Liva vil gerne have et mindre kæledyr, som ikke kræver så meget pasning. Efterhånden som alternative muligheder bliver vurderet og kasseret, erkender Liva, at Buller er den bedste. Indholdet er velegnet og overskueligt for målgruppen. Historien er fortalt i korte hovedsætninger, og der optræder mange ord fra listen over de hyppigst anvendte ord. En del af dem bliver også gentaget flere gange, så læseren får ordbilledet på nethinden. Farveillustrationerne er lavet af Kirsten Raagaard. De støtter læsningen i nogen grad, særligt hvis teksten er kendt på forhånd. De er også velegnede til arbejdet med forforståelse af teksten.

Bogen ligner de to andre om Liva, hvad angår indhold og layout. Den kan læses uafhængigt af de første.

Et materiale der er velegnet til arbejdet med læsningen og med et indhold, der vil engagere de fleste fra målgruppen.


Bibliotekernes vurdering

d. 21. mar. 2025

af

af

Janne Møller Nielsen

d. 21. mar. 2025

Liva må få et kæledyr. Hun har allerede en hund, og sammen med Mina prøver hun at finde et nyt dyr. Men hvad skal hun vælge, og hvad med Buller? Letlæst for 6-8-årige.

To letlæsningsbøger om Liva og hendes veninde Mina. I "Livas hund" synes Liva, at det er besværligt med hendes hund, Buller. Den er stor, lugter og skal luftes. Hun vil derfor gerne have et lille dyr. Men hvad skal der så ske med Buller? I "Livas båd" sætter et kraftigt regnvejr gang i en god leg for Liva og Mina. De vil bygge en båd, så de kan redde sig selv og alle dyr fra at drukne - præcis som i Noas ark. Bøgerne udgives med hårdt omslag i serien "Carlsens læsestart", Niveau 1. Bøgerne har lix 4-5/let 17-18.

Gode nyudgivelser af et par letlæsningsbøger fra 2009, der tager fat i et par eviggyldige børnetemaer som glæden ved dyr og leg og fantasi. Historierne holder fortsat - ikke mindst pga. de dejlige illustrationer, som både tilfører humor og liv til teksten. Det indledende forældrehenvendte afsnit lægger ikke op til samtale om bogen. Der er alene tale om tips til understøttelse af barnets afkodning.

Bøgerne er tidligere udgivet i Alineas serie "Super let ps". Indhold og tegninger er identisk, men i den nye udgave har bøgerne fået hårdt omslag og tilføjet et forældreafsnit. Der er flere bøger om Liva i den gamle serie - se fx Livas hest.