Kriminalkommissær Hoff og hans makker overværer, at en kendt person styrter i døden. Er det selvmord eller drab? Intens krimi for krimilæsere, der gerne vil læse korte krimier.
Hoff og hans makker Olsen er sammen med deres koner til BogForum i København. En kendt krimianmelder styrter ned fra toppen af Bella Sky Hotel, mens de tilfældigt er lige ved siden af. De involveres i opklaringen sammen med politiefterforsker Al Zayat fra Københavns politi, som de dog ikke er helt enige med. Under opklaringen kommer deres koner også på banen med deres kendskab til forfattere og andre fra den litterære verden. Bogens forfatterne er en krimitrio, der hver især er kendte for deres krimier, men her har de skabt en krimi sammen. Krimikollektivet har tidligere skrevet en række krimier om Hoff og Olsen, bl.a Døden i dyndet.
Underholdende kort krimi, der tager udgangspunkt i en bestemt begivenhed, hvor der er tilføjet kendte personer - dog med andre navne. Således refererer "Gitte Gitte" fx til Helle Helle. Konernes viden om litteratur spiller også ind under opklaringen, så historien får en anden vinkel end blot opklaring af en forbrydelse.
En anden kort krimi er fx Den femte spillerBitre mandlerMord og mandelduft med mere. Andre korte krimifortællinger findes i novellesamlingerne Bitre mandler og Mord og mandelduft med mereEn anden kort krimi er fx Den femte spiller. Andre korte krimifortællinger findes i novellesamlingerne og Mord og mandelduft med mereEn anden kort krimi er fx Den femte spiller. Andre korte krimifortællinger findes i novellesamlingerne Bitre mandler og .