Hvorfor er vi til? Hør 21 vidt forskellige svar på livets helt store spørgsmål. Skøn billedbog, som kan sætte store tanker og samtaler i gang mellem voksne og børn fra 4 år.
Billedbogen kommer med 21 forskellige eksistensers bud på, hvorfor vi er her på Jorden. Vi hører fx fra både en hund, en blind mand, døden, en sømand og en sten. Bogen slutter åbent med: "Mens du vokser, vil du finde andre svar på det store spørgsmål". Bag i bogen er 3 sider, hvor man selv kan nedskrive flere svar. Bogen er skrevet og illustreret af den tyske børnebogsforfatter, Wolf Erlbruch, som bl.a. også står bag den legendariske Muldvarpen, der ville vide, hvem der havde lavet lort på dens hovedAnd, Døden og tulipanen og And, Døden og tulipanenBilledbogen kommer med 21 forskellige eksistensers bud på, hvorfor vi er her på Jorden. Vi hører fx fra både en hund, en blind mand, døden, en sømand og en sten. Bogen slutter åbent med: "Mens du vokser, vil du finde andre svar på det store spørgsmål". Bag i bogen er 3 sider, hvor man selv kan nedskrive flere svar. Bogen er skrevet og illustreret af den tyske børnebogsforfatter, Wolf Erlbruch, som bl.a. også står bag den legendariske Muldvarpen, der ville vide, hvem der havde lavet lort på dens hoved og .
En helt vidunderlig, filosofisk og poetisk billedbog, som forsøger at komme med svar på ét af livets helt store spørgsmål. De vidt forskellige bud viser, hvor forskellige, vi er som mennesker, og hvordan vores prioriteter derfor også er forskellige. Bedstemoren svarer "For at jeg kan forkæle dig, selvfølgelig!", mens bokseren siger "For at slås!" Anden svarer "Jeg aner det overhovedet ikke", og stenen mener at "Du er her for at være her". Bogen lægger op til en efterfølgende snak om menneskets tilstedeværelse i verden. Illustrationerne er virkelig smukke og meget enkle med en blanding af farvekridt og collage.
Lignende billedbøger er Ole er OleHvor i alverden er du? og Hvor i alverden er du?Lignende billedbøger er Ole er Ole og .