Bøger / skønlitteratur / dramatik

Jagten på det gode menneske : om Karin Michaëlis : ny dansk dramatik med lyrik og essays


Beskrivelse


Skuespil om den danske forfatter, aktivist og verdensdame Karin Michaëlis. Med musikeren Katinka Bjerregaards sangtekster til forestillingen og syv essays, der belyser Karin Michaëlis' liv og betydning før og nu.

Indhold

Seneste udgave,

En spraglet buket(Jannie Schjødt Kold)

Trold og Tao. Amalie Langballe: Min veninde Karin(Bo Tao Michaëlis)

Karin Michaëlis i Politikens spalter(Anna Wegener)

Karin Michaëlis' unge amerikanske veninde(Beverley Driver Eddy)

Kære Bibi -(Angela Huemer)

Hvor der er hjerterum(Sine Bang Nielsen i samarbejde med Anna Wærum)

Jagten på det gode menneske(Julie Maj Jakobsen)

Sangtekster til forestillingen af Katinka Bjerregaard(Julie Maj Jakobsen)

Uddrag fra bogen : Den farlige alder(Karin Michaëlis)


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 5. mar. 2020

af

af

Inger Nygaard Kaad

d. 5. mar. 2020

Dramastykke, der handler om Karin Michaëlis, og essays skrevet om hende. For voksne litteraturkendere og nye og gamle Michaëlislæsere.

Karin Michaëlis er desværre og utroligt nok glemt i den brede offentlighed. Det vil denne udgivelse forsøge at lave om på. Efter et forord hvor Michaëlis' store bedrifter beskrives, følger seks essays, der belyser hende både som person, romanforfatter, foredragsholder, foregangskvinde, velgører, krigskorrespondent og meget mere. Bogens sidste og vægtigste del er dramaet "Jagten på det gode menneske", som havde premiere på BaggårdTeatret i Svendborg foråret 2020.

Smuk, velskrevet og meget indbydende bog, der kan fungere som en god intro for de mange, der desværre ikke ved, hvem Karin Michaëlis er. De seks essays beskriver på hver sin fine og stærke måde, at det er en af Danmarks helt store kulturpersonligheder, bogen omhandler. Hendes enorme popularitet i Europa og USA beskrives godt. Der er smukke illustrationer. Teaterstykket rummer mange facetter af Michaëlis' liv. Sangerinden Katinka har skrevet sangteksterne.

Disse to biografier fortæller også meget om Michaëlis: Hjertets kalejdoskopDet farlige livFra regnormenes liv og Det farlige liv. Dramaet Fra regnormenes liv (Dansklærerforeningen) handler også om en verdensberømt forfatter, der blev kanøflet i sin egen andegård. Karin Michaëlis havde H.C.A. som sit store forbillede. I hendes levetid overgik hendes oplagstal H.C.A.'sDisse to biografier fortæller også meget om Michaëlis: Hjertets kalejdoskop og . Dramaet Fra regnormenes liv (Dansklærerforeningen) handler også om en verdensberømt forfatter, der blev kanøflet i sin egen andegård. Karin Michaëlis havde H.C.A. som sit store forbillede. I hendes levetid overgik hendes oplagstal H.C.A.'sDisse to biografier fortæller også meget om Michaëlis: Hjertets kalejdoskop og Det farlige liv. Dramaet (Dansklærerforeningen) handler også om en verdensberømt forfatter, der blev kanøflet i sin egen andegård. Karin Michaëlis havde H.C.A. som sit store forbillede. I hendes levetid overgik hendes oplagstal H.C.A.'s.