Bøger / skønlitteratur / digte

Sidste udkald : digte og prosa


Beskrivelse


Digte og prosa, hvor forfatteren i et tæt sprog blandt andet bearbejder barndomsoplevelser og sygdomstilfælde.

Indhold

Seneste udgave,

Jeg er dødsikker på de vil skænnes selv på vores 1-års bryllupsdag

ADHD

De sociale tabere

Det hvide snit

Arkona

Historiens sus

Pandora

210345 eller At bombe papir

Skyer

Halmtorvet


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (6)


Bibliotekernes vurdering

d. 17. aug. 2016

af

af

Poul Flou Pedersen

d. 17. aug. 2016

Digte og prosa af Jess Ørnsbo, hvor han i et tæt sprog blandt andet bearbejder barndomsoplevelser og sygdomstilfælde. For alle interesserede i solid dansk litteratur.

Jess Ørnsbo har i mange år udgivet drama og poesi, og nu er han 84 år. Bogen præsenterer nye digte og flere prosatekster, hvoraf enkelte dog tidligere har været udgivet, fx erindringsteksten om bombningen af Den franske Skole i 1943. Den nye prosatekst "København" beskriver de allerfattigste samfundslag tilbage i 1600-tallet eller deromkring. Digtene kredser om naturbeskrivelser, erindringsglimt, indtryk af plejehjem og sygdomsforløb.

Der er en rugende og tung stemning over Ørnsbos lyrik, der tillige behandler de mørke sider af menneskelivet, man helst vender blikket væk fra. Han skriver et skønt og tæt sprog, der er rigt på billedskabende elementer.

Jess Ørnsbos lyrik er i tungeste vægtklasse og skal læses sammen med de bedste danske digtere.


Berlingske tidende

d. 8. okt. 2016

af

af

Jørgen Johansen

d. 8. okt. 2016


Weekendavisen

d. 26. aug. 2016

af

af

Lars Bukdahl

d. 26. aug. 2016


Information

d. 24. aug. 2016

af

af

Erik Skyum-Nielsen

d. 24. aug. 2016


Politiken

d. 2. sep. 2016

af

af

Kizaja Ulrikke Routhe-Mogensen

d. 2. sep. 2016


Jyllands-posten

d. 30. aug. 2016

af

af

Erik Svendsen

d. 30. aug. 2016