Games / computergames

Find Nemo


Description


Action-adventurespil. Gennem fisken Nemo kan du opleve hvordan det er at være en fisk i havet. På sin første skoledag bliver Nemo fanget af en dykker og du skal hjælpe hans far, Marlin med at redde ham. Som Nemo skal du forsøge at undslippe akvariet, du er fanget i. Minispil og filmklip indlagt.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (6)


The libraries' assessment

d. 27. Oct. 2003

By

By

Finn Christiansen

d. 27. Oct. 2003

Playstation 2. I skrivende stund er der få dage til biografpremieren på "Find Nemo" - en computeranimationsfilm fra Pixar/Disney. Pixar's film nyder fortjent stor popularitet bl.a. på grund af den aldersmæssigt brede humor, de gode historier og figurernes fantastiske mimik. Spiludgaven er, som de øvrige Pixar-spil, et udpræget børnespil - til stor ærgrelse for de mange voksne Pixar-fans. På sin allerførste skoledag bliver den lille fisk Nemo væk fra sine venner. Nogle dykkere fanger ham og sejler ham langt væk. Nemos forældre skal igennem alverdens prøvelser, før lille Nemo er sikkert hjemme igen. Historien udvikles gennem knap 20 baner, som kædes sammen af filmsekvenser. Derudover er der en håndfuld bonusspil som frigøres hen ad vejen. I starten styres kun Nemo. Senere faderen Marlin og til sidst styrer man tre fisk på skift. De tre fisk skal samarbejde og udnytte deres forskellige størrelser. Styringen er tilpasset børn fra ca. 6-års alderen, dvs. at de fleste unge og voksne spillere vil finde det for let. Stemningen er rar som i filmen, men brydes dog af enkelte uhyggelige passager, hvor målgruppens mindste bør have forældre i tryg nærhed. Grafikken er blændende flot. Umiddelbart ser fiskene lidt kantede ud, men animationerne er helt fantastiske og omgivelserne på bunden af havet er ekstremt flotte. Musikken svarer til filmens lydspor og er en kraftfuld stemningsforstærker i de uhyggelige sekvenser. Stemmerne leveres af en sand stjerneparade af danske skuespillere. Fx Søren Fauli, Niels Olsen og Mette Lisby. Find Nemo er et godt og udfordrende spil for målgruppen, de 6 til 9-årige, og vil i kraft af sin enorme appeal tiltrække lånere i alle aldre. Sprog: dansk.


The libraries' assessment

d. 4. Nov. 2003

By

By

Finn Wraae Poulsen

d. 4. Nov. 2003

Cd-rom. Med vanlig perfekt timing kan vi nu opleve en fin lille PC-appetitvækker op til filmepremieren på en af efterårets store Disney/Pixar-udgivelser. Spillet lægger sig tæt op af filmens plot, som i korte træk går ud på, at klovnefisken Nemo på sin første skoledag bliver fanget i et net af en dykker. Opgaven er, sammen med far Marlin og mange af de øvrige kendte figurer fra filmen, at redde Nemo. I spillet er der to parallelhistorier, som afvikles sideløbende. I den ene følger man Nemo, som forsøger at undslippe det akvarium han er fanget i. I den anden er det Marlin og vennernes bestræbelser på at redde Nemo, som er omdrejningspunktet. Grundlæggende går spillet, som genremæssigt befinder sig mellem adventure- og actiongenren, ud på at svømme rundt og løse forskellige opgaver i havet. Opgaverne er indlagt som masser af sjove og underholdende små minispil. Det kan til tider være besværligt at finde vej i spillets labyrintiske baner. Her vil de yngste spillere have brug for en hjælpende voksenhånd, ligesom styringen til tider kan volde en smule besvær. Det virker også lidt gammeldags, at man som i de tidligste børnespil kan klikke på næsten alting, hvorefter der udløses en animation og ellers ikke andet. Det tror jeg ikke, at nutidens lidt forvænte multimediabørn synes er sjovt i længden. Spillets grafik, som er hentet fra filmen, er rigtig flot. Her er det især animationen af figurerne som imponerer. Det er lykkedes at skabe en charmerende og smuk undersøisk verden fuld af atmosfære. Lydsiden er god med fine stemmer som passer godt til spillets figurer. Spillets målgruppe er børn mellem 4 og 8 år, og disse vil føle sig godt underholdt i nogle timer - også når filmen er glemt. Spillet er på dansk. Læs meget mere på www.findingnemocom.


The libraries' assessment

d. 27. Oct. 2003

By

By

Flemming Sørensen

d. 27. Oct. 2003

xbox. Platformspil baseret på Disney Pixar's nyeste film. Spillet skulle følge filmens handling, filmen har præmiere d. 14. november. Den lille klovnefisk Nemo bliver væk fra sin far, Marlin på sin første skoledag. For at redde Nemo fra fangenskab, begiver den frygtsomme Marlin sig ud på farefulde eventyr hjulpet af den glemsomme fisk Dory. Mellem hvert level vises klip fra filmen.Spilleren skifter mellem Nemo, Marlin og Dory, der alle har forskellige egenskaber. Spillemæssigt skiftes der mellem "fra venstre mod højre sekvenser", hvor der skal løses opgaver og jagtsekvenser, hvor bevægelsen enten går mod baggrund eller forgrund. Endelig er der en række bonusniveauer med klassiske børnepuzzles som memory og puslespil. Grafikken og animationen er imponerende og lever helt op til Pixar's sædvanlige kvalitet. Klare farver, fine lys- og vandeffekter og smukke bevægelige og interaktive baggrunde gør, at man virkelig føler, at man bevæger sig under vandet. Det er lidt af en bedrift, at man knap aner et grafisk kvalitetstab i overgangen mellem filmklip og spilsekvenser. Spillets eneste minus er dets skiftende sværhedsgrad, der gør, at større børn i mange levels vil kede sig, hvorimod mindre børn - specielt i jagtsekvenserne - vil stå af i frustration, fordi flere levels er meget svære at gennemføre. Drama- og stilmæssigt hænger det heller ikke sammen med småbørnsspil som memory og puslespil. Find Nemo, der både har dansk tekst og tale, er et flot og underholdende spil, der ikke får topkarakter pga. en diffus målgruppe. Alder: Fra 6 - 10 år. De mindste skal stedvis have hjælp af forældre eller storesøskende.


Politiken

d. 15. Nov. 2003

By

By

Thomas Vigild

d. 15. Nov. 2003


Politiken

d. 15. Nov. 2003

By

By

Thomas Vigild

d. 15. Nov. 2003


Datatid

2004, nr. 1

By

By

Jesper Israelsen

2004, nr. 1