En enhjørning og en hundehvalp vil gerne være med i denne historie, selvom det egentlig skulle være en cowboybog. Sjov og fjollet billedbog for børn fra 4 år.
Der er så mange historier med enhjørninger, så denne bog skal foregå i det vilde vesten. Men en hundehvalp og dens ven, en enhjørning, trænger sig på og vil være med. De klæder sig ud, først som en cowboy og hans hest, derefter som sheriffen og hans vicesherif. Nu bryder forfatteren ind og beder dem forsvinde ud af historien - men de får ham overtalt til at få en lille rolle alligevel. Men det ligger ikke rigtig til venneparret at holde sig i baggrunden. Forfatteren har selv illustreret i farver.
Sjov historie om at insistere på at være med, selvom man er lidt for meget og stjæler billedet. Der er fuld knald på de farvestrålende illustrationer.
Forfatteren kendes fra fx Højtid eller møgtid?Gnaven i havenNejhjørningen og Gnaven i haven. Nejhjørningen er god, hvis man vil læse mere om en enhjørning, der er på tværsForfatteren kendes fra fx Højtid eller møgtid? og . Nejhjørningen er god, hvis man vil læse mere om en enhjørning, der er på tværsForfatteren kendes fra fx Højtid eller møgtid? og Gnaven i haven. er god, hvis man vil læse mere om en enhjørning, der er på tværs.