Max har svært ved matematik og en dag dukker Bekymring op. Bekymring er ikke en god følgesvend, så Max gør alt for at slippe af med Bekymring. Hjertevarm billedbog om bekymringer og præstationsangst for 5-8-årige.
To billedbøger i en ny serie, "Følg dine følelser". I "Lilly og Trist" har Lilly svært ved at få venner. Tristheden dukker op i form af det blåt væsen, Trist, som følger Lilly overalt. Lilly forsøger at få tristheden til at forsvinde, men først efter egenomsorg, forsvinder Trist og Lilly får en ny ven. I "Max og Bekymring" har Max svært ved matematik i skolen. Bekymring og ængstelse for at lave fejl giver ondt i maven og søvnproblemer. Bekymring er symboliseret ved et lilla væsen, der prikker til Max' bekymringer. Da Max tør bede om hjælp, sygner Bekymring væk og Ihærdighed dukker op i form af en sød lilla kat. Bagerst fortæller forfatter Kitty Black om følelser som en naturlig del af livet og om at tackle dem.
Virkelig fine billedbøger, som belyser børns følelser eminent, både i historierne og i de farverige illustrationer. Bøgerne kan hjælpe børn med at sætte ord på de svære følelser og budskabet om, at følelser går væk igen, indgyder håb og mod. Noget af det bedste, jeg har set indenfor udgivelser om følelser.
Min lille bog om følelser - tristhedHvad stiller man op med Triste?BekymringDen store bog om bekymring og angst og Hvad stiller man op med Triste? handler begge om tristhed. Bøger om bekymringer, er fx Bekymring og Den store bog om bekymring og angstMin lille bog om følelser - tristhed og Hvad stiller man op med Triste? handler begge om tristhed. Bøger om bekymringer, er fx Bekymring og Den store bog om bekymring og angstMin lille bog om følelser - tristhed og Hvad stiller man op med Triste? handler begge om tristhed. Bøger om bekymringer, er fx og Den store bog om bekymring og angstMin lille bog om følelser - tristhed og Hvad stiller man op med Triste? handler begge om tristhed. Bøger om bekymringer, er fx Bekymring og .