Bøger / skønlitteratur / romaner

Friheden flyver


Beskrivelse


I Fjordbyen vælter det i 1970 ind med københavnere, der drømmer om at skabe et nyt samfund - Thylejren. Det omkringliggende samfund både forarges og drages af lejren. Kollektivroman for alle læsere.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 20. sep. 2024

af

af

Mette Balle Christensen

d. 20. sep. 2024

I Fjordbyen vælter det i 1970 ind med københavnere, der drømmer om at skabe et nyt samfund - Thylejren. Det omkringliggende samfund både forarges og drages af lejren. Kollektivroman for alle læsere.

En julidag i 1970 er mange af Fjordbyens beboere samlet på stationen for at overvære københavnernes ankomst. De nyankomne flytter ind i Thylejren med deres nøgenbadning, hashrygning og tanker om at danne et nyt samfund baseret på fællesskab. Byens befolkning opdeles i den unge generation, der tiltrækkes af lejren med dens mulighed for frihed, og den ældre generation, der ikke bifalder beboerne i lejrens løse levevis. Det kommer til flere sammenstød og giver mange skrupler i Fjordbyen. I årene efter følger rødstrømpernes kamp for lighed og ligeløn og arbejderens kamp for mere fritid og bedre løn, der ikke kun foregår i hovedstaden, men også i de små lokalsamfund. Romanen er 3. bind i serien Tjenerindens døtre.

Virkelig velskrevet fortælling om kultursammenstød og kvinders kamp for ligestilling. Handlingen, der så fint fletter historiske begivenheder sammen med fiktion, er spændende og fanger læseren helt ind i karakterernes liv og tanker. Sproget er flydende og let og tonen flere steder lun og humoristisk. Bøgerne i serien kan læses uafhængigt af hinanden, men læses bedst i rækkefølge.

Læsere af denne roman kan anbefales Kvinderne fra Thy, som foregår på samme egn og i samme tidsperiode.