Steampunk-version af den klassiske fortælling om Robin Hood og hans bande af lovløse. Spil solo eller op til 4 spillere og kæmp imod den onde sherif af Nottingham. Actionspil for unge og voksne.
Vi kender historien om den lovløse bueskytte, der tager fra de rige og giver til de fattige. Denne gang er middelalder-settingen skiftet ud med steampunk, som tilfører et twist af sci-fi til fortællingen. Man kan vælge imellem fire karakterer; Robin, Lady Marian, Broder Tuck og Lille John. Alle er forskellige krigertyper, som bygger på velkendte arketyper fra andre spil, og de har alle forskellige egenskaber og spillestile. Basen i Sherwood-skoven fungerer som en hub-world, hvor man har adgang til banerne. Inden man starter en mission, vælger man karakter. Spiller man solo, bliver man sluppet løs alene i banerne, men spiller man online med andre spillere, får man selskab af de øvrige karakterer.
Miljøerne er flotte - steampunk-genren klæder fortællingen. Kampsystemet har en vis dybde, som desværre ikke kommer til udtryk når man spiller alene, og ikke mærker hvordan karakterernes egenskaber komplimenterer hinanden. For at spille online, skal man have PS Plus-abonnement. Grafikken er rimelig middelmådig og karakterdesignet er idéforladt. Stemmeskuespillet er ok, men bliver bestemt ikke hjulpet af, at dialog og mundbevægelser sjældent passer sammen. PEGI 16 for ikoner for vold.
Spillet anvender samme mekanikker som fx Diablo lllOverwatch og Overwatch (Playstation 4)Spillet anvender samme mekanikker som fx Diablo lll og (Playstation 4).