Spil / computerspil

Heart & slash


Beskrivelse


Strategispil. Du er robotten Heart, det eneste væsen med samvittighed, efter ondskabsfuld robotter har overtaget jorden og udslettet menneskeheden. Kæmp imod de onde overherrer og opdag nye våben, baner og hemmeligheder.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 17. okt. 2018

af

af

Martin Jørgensen

d. 17. okt. 2018

Du er robotten Heart, det eneste tilbageværende væsen med samvittighed, efter ondskabsfulde robotter har overtaget jorden og udslettet menneskeheden. Kæmp imod de onde overherrer og find nye våben, baner og hemmeligheder. Fra 8 år.

100 år efter menneskehedens udryddelse styres verden af de altseende robotter fra QuAsSy (Quility Assuarance Sytems). Som spiller kontrollerer man test-robotten Heart, der beslutter sig for, at kæmpe mod overmagten. Dette gøres med et væld af våben, og en sand forvirring af fjender, der skal bekæmpes, mens man forsøger at finde vej ud af det teknologiske jernbegreb. Spillets baner genereres tilfældigt, så genspilninger fungerer i princippet som nye spil. Undervejs i spillet finder man forskellige våben, og låser op for mål på vej mod de øverste maskinelle bosser.

Et absolut actionbrag og et humoristisk spil, der giver rig anledning til masser af tryk på joypaddens knapper og smil på læben. Her skal kæmpes mod en overflod af fjender, med en sand forvirring af våben og angrebskombinationer, alt sammen præsenteret i en charmerende retrostil, der stilistisk har referencer til tidlige arcadespils klodsede grafik. Spillet byder dog også på repeterende musik og et gameplay der til tider virker ensformigt, hvilket ikke gør det særligt holdbart i længden. PEGI 7. Fra 8 år. Engelsk sprog.

The binding of Isaac - afterbirth+ (Playstation 4) har gameplay der minder om denne titel.