En historie om en rejse til en anden verden hvor en gal videnskabsmand er ved at forvandle alle til lydige insekt-hybrider. En "du er selv hovedpersonen"-bog for læsere fra 10 år.
Dette er forfatterens 4. bog i "Tværveje"-serien, hvor læseren selv får lov til at have indflydelse på handlingen. Her bliver man som bogens hovedperson transporteret til en anden verden fyldt med talende dyr, hvor man både skal redde sin forsvundne ven, men også hele denne nye verden, som er plaget af en gal videnskabsmand, som forvandler alle delvist til insekter, som han selv kan kontrollere.
Det er en rigtigt udmærket "du er selv hovedpersonen"-bog, som ikke er helt så dyster som nogle af forfatterens andre værker.
En bog, der vil begejstre dem, der kan lide selv at have indflydelse på handlingen, og dem der kan lide spændende bøger med insekter såsom BilledrengenGregor - i dødens labyrint og Gregor - i dødens labyrintEn bog, der vil begejstre dem, der kan lide selv at have indflydelse på handlingen, og dem der kan lide spændende bøger med insekter såsom Billedrengen og .