Er du den rette for mig? : lær at vælge rigtigt i kærlighed
Barbara De Angelis
Hent dine bestillinger på dit foretrukne bibliotek
Sammensæt din søgning
Afgræns yderligere
Bøger / faglitteratur
Bog, 2. udgave, 2004
Bog, 1. udgave, 1997
Er du den rette for mig? : lær at vælge rigtigt i kærlighed
Barbara De Angelis
Moden kærlighed : om kærlighed, jalousi, sex og samvær i en moden alder
Marianne Koester
Kærlighedens 5 sprog for singler
Gary Chapman
Kvinder der elsker for meget : du ønsker og håber - men han forandrer sig ikke!
Robin Norwood
Kvinder der tænker for meget
Susan Nolen-Hoeksema
Hjernero : slip tankemylder, bekymringer og overtænkning
Mads Hyldig
Drop taberfyren og scor en vinder : slut med at falde for uopnåelige, upålidelige, troløse, gifte, påtrængende eller sexgale mænd
Jane Matthews
Når livet gør ondt : sådan overvinder man depression og modløshed
René Diekstra
Kærlighed er ikke for kujoner : konfrontér dig selv, så kan dit parforhold blive dybere og rigere
Birgit Weber
At elske og leve
Jógvan Zachariassen
d. 28. okt. 1997
af
af
Ellen Lind Jensen
d. 28. okt. 1997
Barbara De Angelis har skrevet flere bøger om parforhold, hvoraf nu den 4. udkommer på dansk. Hendes Er du den rette for mig? fra 1993 behandler samme emne som Manden i dit liv nemlig partnervalg, men er henvendt til begge køn, hvorimod nærværende titel er specifikt rettet mod kvinder. Det er ameriansk popurlærpsykologi af den letfordøjelige kategori. Hovedbudskabet er: vær oprigtig, se dig godt for. Bogen tager afsæt i gamle opfattelser af spillet mellem kønnene - små manipulationer og spillen kostbar - "De gamle regler", kalder forfatteren dem og gør op med dem ved at opstille "de rigtige regler". Der er 25 af slagsen, som gennemgås og argumenteres for. De opdeles i regler for at finde det rette parforhold, at kommunekere med mænd, sex, hvordan man får en mand til at forpligte sig, og hvordan man lever sit liv efter de rigtige regler. Det er knap så slemt som det lyder, men forfatteren er ikke så frigjort i danske øjne som i egen selvopfattelse. En indvending: skriftbilledet er så overlæsset med fremhævelser i form af fede typer, kursiveringer, versaler, punktopstillinger samt diverse kombinationer, at det i sig selv er et studie at afkode, hvordan effekterne bruges. Bogen er et supplement de øvrige titler om emnet.
d. 12. mar. 2004
af
af
Ellen Lind Jensen
d. 12. mar. 2004
1. udgave af denne bog kom på dansk i 1997. Nu udgives den i forlagets Valbygård-serien. Sammenlignet med 1. udgave er der kun den forskel, at formatet er lidt mindre, hvorfor også skriftbilledet er presset en anelse sammen. Indholdsmæssigt er den identisk med 1. udgave. Der er tale om en let fordøjelig gør-det-selv-psykologi for kvinder, der længes efter den rigtige mand, vil være bedre til at kommunikere med mænd, vil ha' et godt sexliv og få manden til at forpligte sig. Det handler om noget så enkelt som at være sig selv og se sig godt for. Og at vænne sig af med de gamle spil om at manipulere og spille spil. Der findes andet og bedre på området. Forfatteren er amerikaner og kendes fra andre titler om lignende emner.
d. 2. okt. 2004
af
af
Connie Bork
d. 2. okt. 2004