Bøger / faglitteratur til børn

Med dyrepasserne på arbejde : på arbejde i Zoo


Beskrivelse


Få et indblik i fire forskellige dyrepasseres arbejde med at passe dyrene. Med spændende anekdoter og detaljer fra dyrenes og deres passeres hverdag udfoldes tilværelsen bag tremmerne i København Zoo. For dyreglade faktalæsere fra 9 år og deres voksne.

Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 20. sep. 2024

af

af

Maria Björnsdóttir Tanev

d. 20. sep. 2024

Få et indblik i fire forskellige dyrepasseres arbejde med at passe dyrene. Med spændende anekdoter og detaljer fra dyrenes og deres passeres hverdag udfoldes tilværelsen bag tremmerne i København Zoo. For dyreglade faktalæsere fra 9 år og deres voksne.

4 dyrepassere og 11 forskellige dyrearter beskrives i denne bog. Desuden følger et par kapitler om hvad en moderne zoo er og kan, zoo i tal, et par opgaver samt et kort over København Zoo. Bogen er udstyret med fotos og faktabokse.

Meget informativ og overskuelig bog spækket med fakta og finurligheder. Forholdsvis letlæst så selv de yngre læsere kan være med, men masser af viden, så den også fanger de lidt ældre børn og deres voksne. Skrevet i et lidt kækt sprog så selv tørre fakta bliver levende. Den kan læses fra ende til anden, eller man kan slå op på det eller de dyr, der interesserer en mest. Bogen kan bruges til både lystlæsning og opgaveskrivning.

Der findes også På arbejde i ZooVerdens 100 mærkeligste dyrSuperkryb, hvor vi følger dyrlægen på arbejde i København Zoo. Ellers minder den også om de populære bøger af Sebastian Klein fx Verdens 100 mærkeligste dyr og Superkryb af biologen Anders KofoedDer findes også På arbejde i Zoo, hvor vi følger dyrlægen på arbejde i København Zoo. Ellers minder den også om de populære bøger af Sebastian Klein fx og Superkryb af biologen Anders KofoedDer findes også På arbejde i Zoo, hvor vi følger dyrlægen på arbejde i København Zoo. Ellers minder den også om de populære bøger af Sebastian Klein fx Verdens 100 mærkeligste dyr og af biologen Anders Kofoed.