Rejseberetning fra Nordcanada, der beskriver de forandringer, der er sket med naturen siden Peter Bangs første tur samme sted ca. 20 år tidligere. For læsere med interesse for selvhjulpne rejser i vildmarken.
Forfatteren har udgivet en række bøger om natur og friluftsliv, rejseskildringer og dokumentarfilm om oprindelige folk. Hans rejser og ekspeditioner har ført ham vidt omkring. Nærværende bog er en beretning om en kanoekspedition i 1998, der følger samme rute som han gjorde 20 år tidligere, hvilket er beskrevet i bogen Afsted Vi får flashbacks til den forrige ekspedition, og der sammenlignes med den aktuelle ekspedition i forhold til den udvikling, der er sket med naturen over 20 år.
Bogen er en personlig skildring af forfatterens rejse gennem et lille hjørne af Nordcanadas enorme landskab. Teksten er levende og med et rigt billedsprog. Bogen er letlæst og opdelt i korte kapitler. Den er rigt illustreret med forfatterens egne fotografier. Et interessant aspekt af bogen er sammenligningen af denne rejse med hans tidligere ekspedition til området.
Erik Jørgensens Alaska på tværsAlaska og Yukon er med samme tema: kano i vildmarken. En anden bog om udforskning af vildmarksområder er Arne Tubæk Naamansens Alaska og YukonErik Jørgensens Alaska på tværs er med samme tema: kano i vildmarken. En anden bog om udforskning af vildmarksområder er Arne Tubæk Naamansens .