Spil / computerspil

MySims - kingdom

Del af MySims

Beskrivelse


Adventurespil. Lav din egen spilfigur og hjælp Kong Roland med at genopbygge kongeriget, hvor en Sim'er stjæler træer og huse om natten. Brug opfinderen Dr. F's spændende opfindelser til at forskønne byen. Undervejs får du opgaver, som du skal hjælpe byens indbyggere med. Spil minispil og tjen penge, som du kan købe møbler og andet udstyr for i butikkerne.

Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 11. feb. 2009

af

af

Finn Wraae Poulsen

d. 11. feb. 2009

Nintendo DS. Adventurespil, krydret med små mini-spil af varierende indhold. Spillet er multisproget, herunder på engelsk, og har en PEGI-rating på 3+. Spillet kan spilles af børn fra ca. 7-8 år og op, men appellerer mest til en lidt ældre børnegruppe. Den manglende danske oversættelse, som især er et problem i spillets mange dialoger, fordrer hjælp fra en engelskkyndig bisidder.

I spillet starter man med at vælge køn, hudfarve og påklædning på sin figur. Herefter er opgaven at genopbygge byen, idet en Sim'er stjæler byens huse og træer om natten. Til at hjælpe med opgaven har man Dr. F's opfindelser, Extractoren, som kan udvinde essensen af alting, og Synth-O-Tron'en, som kan sætte essenser sammen til nye ting. Undervejs i spillet får man tegninger, som kan bruges til at bygge nye huse i byen efter. Ind imellem støder man på et af spillets 9 mini-spil, som overvejende er både sjove og varierede. Spillet er let at komme ind i, da det overvejende er stylus-pennen, som bruges til at styre med og til at aktivere de fleste af spillets funktioner. Grafikken er rigtig god, og der er gode muligheder for at style sin spilkarakter. Baggrundsmusikken er i orden, men lidt enerverende i længden.

Spillet minder i sit koncept om Animal crossing og lægger sig tæt op ad forgængeren My sims.

Et fornøjeligt spil, som det er let at komme ind i og også er svært at lægge fra sig. De mange fine minispil giver spillet variation, når man kører træt i adventure-delen. Eneste større minus ved spillet er den manglende danske oversættelse, set i relation til målgruppen.