Wii. Titlen indikerer simulationsspil, men her er mere tale om en række minispil for børn fra 6 år. PEGI 3+ er passende.
Spilleren starter med at kreere sin egen spilfigur og bevæger sig derefter ud i byen, hvor der er byfest. Rundt om i byen inviteres spilleren til at deltage i 50 korte minispil. Der spilles i hold af otte spillere, men kun en fra hvert hold deltager i spillet. Hver spilfigur har styrker og svagheder. Taktikken går ud på at finde den figur, der bedst matcher minispillets krav til hastighed, held, udholdenhed eller styrke. Der konkurreres mod/med konsollen eller op til tre venner. Der er tre forskellige sværhedsgrader og udover æren, er der points for styrke, hurtighed, held og udholdenhed på spil. Præmien er points nok til at kunne udsmykke byen med monumenter. Minispillene varer typisk 1-2 min. og spilleren kan prøve kræfter med fx pizzabagning, snowboarding og kapløb med robotter. Trods det store antal spil, er der ikke den store variation i gameplay. Grafikken er i den nuttede manga inspirerede stil som ses i tegneserier som Astro Boy. Lydsiden består af musik og lydeffekter og al vejledning sker på engelsk i tekst, men det er ikke strengt nødvendigt for børnene at mestre sproget, for at deltage.
Spillet leder tankerne hen på lignende samlinger af minispil, så som Shrek's carnival craze party games og Job island men er dog mere underholdende.
Titlen indikerer simulation, men spillet består af 50 små actionspilspil. Spillet er underholdende, men den manglende variation i de små spil, placerer spillet i den øvre del af middelspillene.