Dagmar og hendes tre venner spiller "den som flaskehalsen peger på", men den uskyldige leg bliver pludselig livsfarlig, da Dagmar udfordres til at overnatte på en forladt skole. Noget uhyggeligt med vinger lurer i mørket. For modige læsere på ca. 10-14 år.
Dagmar og hendes tre venner spiller "den som flaskehalsen peger på" i frikvartererne. Men det, der startede som en sjov leg, bliver vildere og vildere og begynder at gå ud over andre folk. Det er især Villum, der finder på tarvelige ting, som fx at stjæle bolden fra de små i frikvarteret. Og så finder han på at én skal overnatte på den forladte højskole Tumløse. Og flaskehalsen peger på Dagmar, som har svært ved at sige nej, da hun frygter at blive frosset ude af vennegruppen. Heldigvis vil hendes ven Loui tage med hende. Sammen cykler de ud til skolen sent om aftenen, og det bliver en nat fuld af gys og rædsler, som ingen kan være sikre på at overleve. Illustrationer af Lauge Høskuldsson Eilsøe-Madsen.
En virkelig uhyggelig og spændende gyser til mellemtrinslæsere med is i blodet. Historien er baseret på nordamerikanske myter om "Mølmanden", og de vingede væsner er overraskende klamme, når man forstørrer dem. Sproget er flydende og let at læse, og historien er handlingsdrevet og velfungerende.
Der findes en ældre titel med uhyggelige natsværmere Skyggen og andre gysSlimede mareridt - tæger. Andre klamme kryb finder man bl.a. i Slimede mareridt - tægerDer findes en ældre titel med uhyggelige natsværmere Skyggen og andre gys. Andre klamme kryb finder man bl.a. i .