Hvordan mon alkohol har påvirket - og påvirker - kulturen og samarbejdet på Christiansborg? Få svaret, og mange gode anekdoter, i denne bog. Til politisk interesserede læsere.
Bogen rummer fortællinger om alkoholens betydning i fest og forhandling fra mange forskellige politikere, der har eller har haft deres gang på Christiansborg. Det er et bredt spektrum, fra både højre og venstre side af salen, af begge køn (12 mænd og 4 kvinder), og alle aldre. Det er fx Bertel Haarder, Pia Kjærsgaard og Naser Khader. Anekdoterne er fortalt til Jacob Pedersen, der er uddannet i statskundskab og skriver ved bl.a. Altinget, Weekendavisen og Politiken.
Underholdende og velfortalte anekdoter om livet på Christiansborg, både før og nu. Bogen antyder, at det nok mere er før end nu, i det alkoholkulturen langsomt er ved at forsvinde, på godt og ondt.
Simon Emil Ammitzbøl fortæller også anekdoter fra Christiansborg i sin bog Insider fra 2023.