Bøger / skønlitteratur til børn / eventyr

Rasmus Klump som Klodshans


Beskrivelse


Sjov billedbog med det kendte eventyr om Klodshans, der rider afsted på sin gedebuk for at gifte sig med prinsessen. Til højtlæsning fra 3 år.

Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 12. juli 2024

af

af

Irene Gitz Christensen

d. 12. juli 2024

Sjov billedbog med det kendte eventyr om Klodshans, der rider afsted på sin gedebuk for at gifte sig med prinsessen. Til højtlæsning fra 3 år.

I "Rasmus Klump og den røde bil" er der fart over feltet i den røde bil. Alle vennerne er også med på turen og sammen har de en spændende køretur, inden det går galt. Undervejs møder de både en rasende tyr og Peter Giraf. I "Rasmus Klump som Klodshans", er Rasmus den yngste bror der ikke kan få en flot hest at ride på, ligesom sine to ældre brødre. Han rider afsted til prinsessen på en gedebuk og finder undervejs en død krage og en masse mudder, som han samler op. Da han tilbyder prinsessen at lave stegt krage, synes prinsessen, at han er den helt rigtige at blive gift med.

De to bøger har begge en passende mængde tekst, krydret med farverige hel- og halvsides billeder, og de egner sig perfekt til højtlæsning. Vi møder i begge bøger alle de kendte venner fra Rasmus Klump-universet og det er rigtig hyggeligt. I "Rasmus Klump som Klodshans" er det den originale historie, som H.C. Andersen skrev den, der fortælles i en let forkortet form. Den har de samme formuleringer og samme sjove forløb og sjove illustrationer med de kendte figurer. Bøgerne måler 20x17 cm og har flotte forsider.

Læs flere eventyr her i Min store eventyrbog med Rasmus KlumpAxel elsker biler. Der er også fart over feltet og mange seje biler i Axel elsker bilerLæs flere eventyr her i Min store eventyrbog med Rasmus Klump. Der er også fart over feltet og mange seje biler i .