De voksne fra Flokken vil give børnene fra Blokken andre oplevelser end dem, de normalt får der, hvor de bor. Tag med en tur i skoven sammen med Flokken fra Blokken. Billedbog for børn fra 2-6 år.
De voksne fra Flokken har taget børnene fra Blokken med i skoven. Allerede på forsiden ser man, at børnene er engagerede og oplever en masse. Der er meget at kigge på, og man ser, hvordan børnene og de voksne kommunikerer med hinanden gennem talebobler, hvor der fx bliver sagt "Måske har der gået en ræv eller en ulv!", "Lad os se, om vi kan fange noget" og "Av, jeg kom til at røre en brændenælde". Udover de mange replikker, er der en tekst, der fx fortæller om skoven og de forskellige steder derinde, og der stilles også spørgsmål til læseren som fx "Har du prøvet at plante et træ eller så et frø?" Tegningerne er myldrebilleder med mange detaljer. Constanze von Kitzing har bl.a. også lavet "Jeg er slet ikke træt!", siger den lille grævling.
Med denne bog i hånden føler man faktisk, at man selv er en tur i skoven. En hyggelig og lærerig dag i naturen, hvor man undersøger, observerer, leger og får noget at vide om skoven og dens dyr. Naturen er en stor legeplads, og denne bog giver en lyst til at komme ud. Teksten er frisk, og tegningerne emmer af liv.
En tur i skovenLotte i naturen - på skovtur og Lotte i naturen - på skovtur er andre eksempler på bøger om skovtureEn tur i skoven og er andre eksempler på bøger om skovture.