Bøger / skønlitteratur til børn / roman

Sorte Karl går til angreb

Del af Sorte Karl

Beskrivelse


Sorte Karl er en drabelig pirat, der røver andre skibe. Her får han sig dog en stor overraskelse. Det røvede skib transporterer ikke guld, men rosenkål.

Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

2008

af

af

Bodil Pedersen

2008

Bogen er en letlæsningsbog, der er henvendt til de første læsere - typisk i 1. klasse (fra 7 år).

Bogens blikfang, den sorte, drabelige pirat Karl på forsiden, vil straks fange begynderlæsernes interesse. Handlingen er en smule tynd. Sorte Karl vil sammen med sit mandskab røve et skib, der til deres overraskelse viser sig at være lastet med rosenkål. Karl viser sig som den godhjertede pirat, da han hører skibets kaptajn fortælle. Bogen er en del af en letlæsningsserie med lavt lixtal - 5. Teksten er sat i en smal spalte med kun 3 - 4 ord i hver linje, og på hvert opslag er den suppleret af spændende sort-hvide illustrationer.

Bogen kan læses uafhængigt af de øvrige i serien og adskiller sig ikke væsentligt fra mange andre letlæsningsbøger til begynderlæsning.

Børn, der forventer krudt og kugler, skuffes måske over disse noget anderledes kugler. Hvis de da ved, hvad rosenkål er! Bagsiden anfører, at bogen er til børn, der tror på trolde og hekse. Der optræder hverken hekse eller trolde her. Bogens styrke er tydeligt layout, letlæselig tekst og illustrationer, der er morsommere og har mere saft og kraft end selve historien.