Spil / computerspil

The Wonderful 101 - remastered


Beskrivelse


Actionspil. Rumvæsener fra Geathjerk Federation (en form for terrororganisation i rummet) har angrebet jorden. Heldigvis forsvares planeten af Wonder-Red og hans flok af 100 superhelte. Wonder-Red kan styre sin horde af helte og sammen kan de transformere sig om til kæmpe skjolde, sværd eller nævner, som Wonder-Red kan bruge til at besejre de gigantiske rumvæsener!

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 30. juni 2020

af

af

Henrik Schou

d. 30. juni 2020

Geathjerk-rumvæsener angriber Jorden. Heldigvis står superheltene fra Centinels Planetary Secret Service parat til at møde dem. Forrest i kampen er Wonder-Red, der leder en gruppe af superhelte i kampen mod de gigantiske rumvæsener. Fra ca. 8 år.

I spillet styrer man superhelten Wonder-Red, der har en flok (på op til 100) helte med sig. Flokken ses fra et isometrisk synspunkt og tilsammen skal de besejre, ofte gigantiske, rumvæsener. På banerne kan Wonder-Red rekruttere almindelige borgere til sin flok, så han kan besejre fjenderne eller løse simple puzzles. Superheltene kan samarbejde ved en såkaldt "Unite Morth"-manøvre, hvor de samler sig og danner et kæmpe objekt, fx et skjold eller en næve, hvilket ofte bruges i de meget intense bosskampe mod enorme fjender.

The Wonderful 101 er et remaster af et spil af samme titel til Wii U fra 2013. Det kan til tider mærkes, da det oprindelige spils tekniske fejl og begrænsninger stadig er at finde i remastered-versionen. Men bortset fra det, er spillet en ambitiøs og anderledes oplevelse med masser af variation i form af rail-shooter sekvenser og puzzles. Bag spillet står Hideki Kamiya, der blandt andet har lavet Resident evil 2 (Playstation 4), Bayonetta og ikke mindst de to Viewtiful Joe-spil. Grafikken er farverig og varieret og musikken episk. På engelsk. PEGI 12.

Spillet er blevet sammenlignet med Pikmin 3 (Wii U), men det er en alt for simpel sammenligning. The Wonderful 101 er mere action end strategi og er på mange måder et unikt spil.