Få en detaljeret gennemgang af en række europæiske vine, fakta om bl.a. naturvin, samt lækre opskrifter på mad, der passer til vinene. Til alle, der vil være klogere på vin og/eller kan lide at lave mad.
"Vinpusheren ufiltreret" består af to dele. Den første handler om klimaforandringernes betydning for dyrkning af vin ift fx høsttidspunkt, sygdomme og vinens ph-værdi, samt en gennemgang af 39 europæiske vine fra bl.a. Tyskland, Østrig og Italien, som alle præsenteres med detaljer om geografi, jordbund og druer, vinbondens vision samt hvilken mad, den passer til. Anden halvdel af bogen er madopskrifter på alt fra rene vegetariske småretter til fisk, kød og tips til succes i køkkenet med bl.a. "Vinpusherens tryllestøv". Opskrifterne består af ingrediensoversigt, vejledning, foto samt selvfølgelig vinanbefaling. Bagest mad- og vinregister.
Forfatter, Michael Poulsens, personlige holdning til vinene skinner tydeligt igennem i bogens tekst, hvor han har gode pointer og spændende beskrivelser. Madopskrifterne lyder alle afsindigt lækre, fx kæber i Syrah eller de simple brændte fladbrød, og man bliver sulten af at se på billederne.
I NaturvinVin for begyndere - og øvede får du også en personlig beretning om (natur)vin inkl. madopskrifter. Vin for begyndere - og øvede er en rigtig god grundbog om at afkode og smage på vin. På vinpusheren.dk kan du bl.a. læse vinmagasinet, "Hjerteblod."I Naturvin får du også en personlig beretning om (natur)vin inkl. madopskrifter. er en rigtig god grundbog om at afkode og smage på vin. På vinpusheren.dk kan du bl.a. læse vinmagasinet, "Hjerteblod.".