Bøger / skønlitteratur / romaner

Xiania - Klara

Del 1 af Xiania

Beskrivelse


I 1922 tager Klara til Kristiania (Xiania) for at håndtere en uønsket graviditet. Her møder hun Madam Zavarella, som hjælper unge kvinder som Klara. En underholdende, kæk og levende roman om jazz- og mellemkrigstiden i Oslo, der vil tiltale læsere af historiske romaner med et farvestrålende tvist.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 5. apr. 2024

af

af

Karina Høyer

d. 5. apr. 2024

I 1922 tager Klara til Kristiania (Xiania) for at håndtere en uønsket graviditet. Her møder hun Madam Zavarella, som hjælper unge kvinder som Klara. En underholdende, kæk og levende roman om jazz- og mellemkrigstiden i Oslo, der vil tiltale læsere af historiske romaner med et farvestrålende tvist.

Efter et farligt forsøg på selv at komme af med den uønskede graviditet, og et fordømmende møde med en mandlig læge, får Klara kontakt til Madam Zavarella. Aborten koster næsten Klara livet og efter seks uger svævende mellem liv og død kommer Klara til hægterne og bliver en del af miljøet omkring Madam Zavarella og hendes søn Matteo. Og herefter følger en hvirvelvind af begivenheder, farvestrålende karakterer i Xianias (Oslos) slumkvarter midt i en jazztid. Klara møder alt fra revolutionære kommunister til spiritussmuglere og før hun ved af det, er hun viklet ind i hele herligheden. Romanen er første bind i en planlagt trilogi og oversat af Thomas Korsgaard.

En vidunderlig skarp og underholdende roman med blændende beskrivelser fra miljøet og tiden i 1920'ernes Oslo. Uden at moraliserer får vi et skarpt og moderne, feministisk syn på tidens normer og regler. Og hele fortællingen om Klara serveres i en burlesque-agtig tone, hvor energien er høj og sproget fremragende.

Kan i stil og stemning sammenlignes med Hotel PortofinoByens spor. Bind 1 : Ewald og Maj mens Oslo-trilogien som starter med Byens spor. Bind 1 også giver et fænomenalt tidsbillede af OsloKan i stil og stemning sammenlignes med Hotel Portofino mens Oslo-trilogien som starter med Byens spor. Bind 1 også giver et fænomenalt tidsbillede af Oslo.


Berlingske tidende

d. 8. apr. 2024

af

af

Anastasia Ladefoged Larn

d. 8. apr. 2024