Books / fiction / digte

8 digte om snaps


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


Sjove og vittige digte, som priser den danske akvavit, illustreret med Ib Spang Olsens sprudlende og livsglade stregtegninger.

Content

Latest edition, bog

Snapsen står skænket og glassene dugger

Som en stjerne sendt fra himlen

Vil I ta denne snaps til ægte?

Bid den ikke over, venner

I Sverrig lar man helan gå

Når skovens bavianer er ude på vulkaner

Havet har farlige klipper og skær

Bien suger honning og flyver rundt og summer


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 9. Jan. 2013

By

By

Poul Flou Pedersen

d. 9. Jan. 2013

Meget velegnet som blikfang i udstillinger, når der fx er sæson for at finde bøgerne om kryddersnaps og bjesk frem.

En meget smuk og dejlig bog med Ib Spang Olsens sprudlende tegninger, der som altid er fulde af livsglæde, og som vi kender fra Halfdans ABC, hvis format denne snapsebog kan minde om. Den allerførste udgave af denne bog blev udsendt i 1969 som et behageligt tillæg til De Danske Spritfabrikkers regnskab og beretning. Halfdan Rasmussen ruller sit herlige vid helt ud med sjove og fantasifulde rim i sin hyldest til den danske akvavit, og det eneste ærgerlige ved denne bog er, at der desværre kun er otte digte med, men heldigvis kan de ikke bides over!.

Bogen er et identisk genoptryk af andenudgaven fra 1995, der var i almindelig handel og blev udgivet i anledning af Halfdan Rasmussens 80-årsdag. Er det eksemplar fortsat pænt, er der altså ingen grund til at udskifte det med denne bog.

En lille hyggelig bagatel med rim og digte til snapsens pris - en bog, der især vil fungere som blikfang i udstillinger.