Books / fiction / kortprosa

Afbrydelser : essays


Description


Antologi med spændende nyskrevne tekster om "afbrydelsens væsen". Skrevet af en række nyere danske forfattere, der har noget på hjerte - især om sig selv og de ting, der optager dem. For interesserede i dansk nybrydende prosa.

Content

Latest edition,

Haga(Julie Sten-Knudsen)

Rumskibet og mine indre katte : en historie om den skjulte angst(Kristina Stoltz)

Ej blot til lyst(Caroline Albertine Minor)

Det her er vores eneste liv(Ditte Holm Bro)

Strange situations(Sine Bang Nielsen)

Don't get me started(Joan Rang Christensen)

Kanin og huller(Louise Juhl Dalsgaard)

I et andet liv(Tina Frank)

Første konsutation(Puk Qvortrup)

Kvindemyter og afbrydelser(Maja Lucas)

Om at være for at kunne skrive(Johanne Bille)

Ofefefelia(Cecilie Lind)

Sorgkakerlak med klapvogn(Ursula Scavenius)

Det besynderlige folk(Sabitha Söderholm)

Timerne i Druskininkai(Kirstine Reffstrup)


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 7. July 2023

By

By

Kent Skov Andreasen

d. 7. July 2023

Antologi med spændende nyskrevne tekster om "afbrydelsens væsen". Skrevet af en række nyere danske forfattere, der har noget på hjerte - især om sig selv og de ting, der optager dem. For interesserede i dansk nybrydende prosa.

16 primært nyere danske prosaister er repræsenteret i bogen. De skriver i et bredt felt, der handler om kroppens grænser, kærlighed og venskab, tilknytning, tab og sorg, stress og angst, ADHD, multitasking, racisme og erindring. Teksterne flyder genremæssigt og er ikke så optaget af grænserne mellem fiktion, essay og det selvoplevede og dokumentariske.

Samlingen indeholder virkelig gode tekster fortrinsvis af en række nyere danske forfattere. Kristina Stolz leverer et fortrinligt selvbiografisk nedslag i barn- og voksendom, skåret i litterære skiver, der sætter sig fast i hukommelsen. Bemærkelsesværdige er også Sine Bang Nielsen, Joan Rang Christensen og Caroline Minor, der bidrager med tæt på smertefulde bidrag om den svære kunstneriske skaberproces krydret med personlige perspektiver, der giver modstand, trods og energi. En spændende sag inden for biografisme-genren med essays, kortprosa og noveller.

Livsværk er et udvalg af tekster fra de seneste 20 års danske litteratur, hvor forfatternes livshistorier på forskellig vis bliver en del af de litterære værker.



Information and editions