Books / fiction for children / romaner

At være Elvis


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


I sin "syndebog" noterer Elvis de løgne, han er nødt til at bruge overfor sin mor. På trods af det problematiske forhold mellem Elvis og mo'ren, oplever han dog også, at hun holder af ham.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (5)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Birte Egebak (børn)

d. 18. Dec. 2018

Det har aldrig været let at være Elvis, og det er det da heller ikke i denne 4. bog om ham. Hans problematiske forhold til mor'en resulterer i løgnehistorier for at dække over det forbudtevenskab med Annarosa. Mor'en henrykkes over, hvad hun tyder som åbenhed, mens Elvis må lette sin samvittighed i sin SYNDEBOG, en kladdebog, hvori han nedskriver sine løgne. Men der er da ogsåglæder i hans tilværelse, f. eks. farfar'en, kammeraten Torsten, det nye mystiske venskab med Magnus Lind, men i denne bog også far'en. - I småglimt har Elvis oplevet, at mor'en, trods sinsærprægede facon, holder af ham. Han spekulerer meget på, hvordan han kan komme til at vise hende, at han også holder af hende, især efter at have oplevet hende omkring morfar'ens sygdom og død,hvor han ser hende i ægte sorg. - Alligevel er det måske på tide, at forfatteren løsner sit greb om både mor'en, Elvis og - læserne - og frigør dem af de fastlåste roller. Og måske er det på tideat den pinagtige psykologiskeregistrering og individualisering viger for en solidarisk beskrivelse af såvel mor/ barn som samfundsklasse. - Børne- og skolebiblioteker. Fra 10-11 år. Oplæsning fraca. 8 år.


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Else Gad Mærsk (skole)

d. 18. Dec. 2018

At være Elvis er stadig svært. Hans selvoptagne og uforstående mor er som i de tidligere Elvis-bøger årsagen til de fleste af hans spekulationer og besværligheder. Moderen karakterisererveninden Annarosas familie som »simple folk« og forbyder Elvis at være sammen med hende, og Elvis opdager, at han har meget nemt ved at få moderen til at tro på de løgnehistorier, han digter for atskjule, at han trods moderens forbud ikke vil undvære Annarora. En lærers bemærkning om det farlige ved at lyve får Elvis til at føre bog over sine løgne i syndebogen. Hans tilværelse er utryg,fordi han på den ene side gerne vil leve op til moderens forventninger til ham, men på den anden side føler, at hans indre »ramasjangdjævel« har ret til at gøre oprør mod, at andre skal bestemmeover ham. Dette begyndende oprør støttes af farfaderen, som også i denne bog er et af Elvis' faste holdepunkter. Morfaderens død bliver årsag til en større følelsesmæssig kontakt mellem Elvis ogmoderen. Det er Elvis, derfinder ud af, at »mor er sød, når de viser, at de holder af hende«, og det er Elvis, der tør udtrykke sine følelser. At være Elvis vil blive læst af alle, der i forvejenkender Elvis Karlsson, og nye læsere vil spørge efter de tre tidligere bøger om ham. Kan læses fra 4. klasse.


Lands-avisen Aktuelt

d. 29. May 1978

By

By

Steffen Larsen

d. 29. May 1978


Politiken

d. 17. May 1978

By

By

Ingerlise Koefoed

d. 17. May 1978


Aalborg stiftstidende

d. 19. May 1978

By

By

Lars Borberg

d. 19. May 1978