Books / nonfiction

Begå dig godt : sådan sælger du dig selv (og dine ideer) og brænder igennem i enhver forsamling


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


Gode råd om hvordan man kan begå sig i erhvervslivet og dermed sælge sig selv og sine projekter på en overbevisende måde. Med fokus på det personlige møde.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 5. Mar. 2009

By

By

Henrik H Pedersen

d. 5. Mar. 2009

Til læsere af bøger fra Børsens Forlag og særligt om salg, sælgerteknik og marketing.

Stephanie Palmer er coach for virksomhedsledere og kreative personer i liberale erhverv. Har desuden arbejdet indenfor filmbranchen og selskabet MGM i Hollywood. Bogen handler overordnet om sælgerteknik, om at at begå sig rigtigt i en forsamling og især til møder med henblik på salg. Bogen er meget overskueligt inddelt i seks dele med en forholdsvis letlæselig opstilling og typografi. På den måde virker bogen "hurtig" og pædagogisk. Desuden også meget "amerikansk" med slagkraftige teasere og formaninger. Forfatteren indleder også bogen med et Hollywood-udtryk "good in a room", som kan koges ned til at "opføre sig passende i en vis sammenhæng". Forfatteren har også hentet inspiration fra strategier og taktikker, folk bruger i Hollywood, når man skal sælge en ide. Disse strategier overfører forfatteren mere alment på sælger-situationer i ehvervslivet, og der fokuseres især på det personlige møde. Bogen er skrevet i et lettilgængeligt sprog uden brug af kompliceret fagteminologi.

Supplerer Kunsten at sælge, 2007 og klassikeren En sælger vej til succes, ny udgave 2008, af Frank Bettger. Stephanie Palmers bog virker dog endnu nemmere at gå til.

Virker overskuelig, praktisk og indimellem meget "amerikansk". Vil især tiltale et yngre publikum.