High school-talentet Johnny er på vej til rugbylandsholdet, så længe ingen opdager, at han døjer med en alvorlig lyskeskade. Shannon vil altid holde på hans hemmelighed, men håber til gengæld, at Johnny lader være med at bore i, hvem der er skyld i hendes blå mærker. For både unge og voksne læsere af barske, socialrealistiske young adult-romaner.
Den 18-årige Johnny Kavanagh har ikke tænkt sig at lade noget stå i vejen for hans lovende rugbykarriere. Slet ikke en pige - og heller ikke den lyskeskade, som bliver ved med at bryde op, når han spiller rugby. Derfor kan Johnny kun tilbyde Shannon Lynch sit venskab og sin beskyttelse på deres fælles high school. Han kan dog ikke holde op med at tænke på den stille pige og finder konstant på undskyldninger for, at de kan være sammen. Johnnys største ønske er, at Shannon vil begynde at stole på ham, men hun bliver ved med at dukke op med nye skader og blå mærker uden at ville sige, hvem der står bag.
Stærk, rørende og barsk efterfølger til Binding 13. 1. del, bøgerne bør læses i sammenhæng. Mens den langsomt udviklende romance er intenst og følsomt beskrevet, giver det barske indblik i Shannons hverdag med en voldelig far et stærkt og tårefremkaldende indblik i livsvilkårene i en voldsramt familie i Irlands underklasse. Det er Y/A af høj kvalitet. Der er heldigvis flere bind på vej i serien "Boys of Tommen".
Hvad reddes kanVild og rastløs og Vild og rastløs er også barske ungdomsromanerHvad reddes kan og er også barske ungdomsromaner.