Music / rock

Blind date party


Content

Latest edition,

Blackness of the Night(feat. AZITA)

3:45 min

OD'd in Denver(feat. Matt Sweeney)

3:30 min

I've Made Up My Mind(feat. Alasdair Roberts)

4:27 min

Red Tailed Hawk(feat. Matt Kinsey)

2:40 min

Wish You Were Gay(feat. Sean O'Hagan)

3:54 min

Our Anniversary(feat. Dead Rider)

5:19 min

Rooftop Garden(feat. George Xylouris)

6:20 min

Deacon Blues(feat. Bill MacKay)

7:17 min

I Love You(feat. David Pajo)

6:41 min

Sea Song(feat. Mick Turner)

7:21 min


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (3)


Undertoner

d. 24. Jan. 2022

By

By

Marie Vedding Poulsen

d. 24. Jan. 2022

"Bonnie 'Prince' Billy og Bill Callahan har slået sig sammen (...) på et dobbeltalbum, der udelukkende består af covers. Albummet bobler af energi, leg og overraskelser, men det varer lidt for længe og vil måske lidt for meget ... Der er så meget god energi, og man kan tydeligt mærke, at de to musikere har nydt at lege rundt og gjort som det passede dem under indspilningen af pladen. Men den stikker også i rigtig mange forskellige retninger. Det lyder i sidste ende mere som en samling af 19 forskellige singler end et sammenhængende album. Gode singler, uden tvivl, men bare lidt for mange af dem".


Record collector

527 (2022 January)

By

By

J.R. Moores

527 (2022 January)

"Lockdown covers project from two alt-folk legends: Unsurprisingly, these two voices work well together. Callahan's suave bullfrogging is the perfect foil to Will Oldham's ghostly wail ... Each cover version uses a different guest pal (or more), so the mood shifts from track to track ... They make amends by tackling the less obvious compositions of Iggy, Lou, Leonard and other beloved bards, breathing fresh life into most".


Politiken

d. 14. Jan. 2022

By

By

Simon Lund

d. 14. Jan. 2022

"De 19 sange, Bill Callahan og Bonnie 'Prince' Billy har indspillet sammen, er en musikalsk dagbog over de sidste to år ... Fra sart til støjende er det en blanding af et legesygt dokument og en musikalsk dagbog over pandemiens skyggetilværelse for en musiker ... Det bedste ved albummet er den frygtløse måde, hvorpå de fra sang til sang kaster sig over nye genrer, nye greb, der ofte flytter dem væk fra de trygge folk- og country-rammer ... Ligesom pandemien er albummet for langt. Men selskabet er godt hele vejen. Bare vi kan aftale, at de ikke tvinges ud i en opfølger".



Information and editions