Books / nonfiction / øvelser

Børn med monstre : hjælp til familier med børn, der er ramt af angst og urovækkende tanker


Description


Fagbog til familier med børn, der har angst- og urovækkende tanker. Bogen klæder forældre og andre voksne på til at forstå og afhjælpe barnets angst. Indeholder eventyret om "Drengen, der havde et monster på sin skulder", der kan fungere som samtalestarter.

Content

Latest edition,

Introduktion til narrative metoder

Drengen der havde et monster på sin skulder

Sådan hjælper du dit barn, når det lever med et monster


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 19. Sep. 2025

By

By

Christine Christensen

d. 19. Sep. 2025

Fagbog til familier med børn, der har angst- og urovækkende tanker. Bogen klæder forældre og andre voksne på til at forstå og afhjælpe barnets angst. Indeholder eventyret om "Drengen, der havde et monster på sin skulder", der kan fungere som samtalestarter.

Fagbog i tre dele til forældre, der ønsker vejledning og øvelser til at hjælpe deres børn med at forstå og overkomme angst. Første del handler kort om de metoder, der bruges i narrativ børneterapi. Dernæst et eventyr om en dreng, der lærer sin angst at kende og afsluttende et kapitel med forskellige slags øvelser, der sætter ord på barnets eget "monster" ved at fortælle, skrive og tegne om det i hæftet "Min helt egen monsterbog". Bogen er baseret på personlige erfaringer og viden om narrativ behandling af angst.

Brugbar og lettilgængelig samarbejdsbog til forældre og fagprofessionelle, der vil følge bogens reflekterende øvelser til at få en bedre forståelse for barnets angst og lære "monsteret" ordentligt at kende. Til øvelserne følger et selvstændigt hæfte, der skal udfyldes, men man kan også bruge en lille notesbog i stedet.

De seneste år er der kommet mange gode fagbøger om børn og angst. Denne minder mest om Hjælp dit ængstelige barnNår børn og unge får angstSkal jeg fortælle dig om angst?Hvad er der med Lisa? og Når børn og unge får angst. I Skal jeg fortælle dig om angst? og Hvad er der med Lisa? fortæller børn selv om at have angstDe seneste år er der kommet mange gode fagbøger om børn og angst. Denne minder mest om Hjælp dit ængstelige barn og . I Skal jeg fortælle dig om angst? og Hvad er der med Lisa? fortæller børn selv om at have angstDe seneste år er der kommet mange gode fagbøger om børn og angst. Denne minder mest om Hjælp dit ængstelige barn og Når børn og unge får angst. I og Hvad er der med Lisa? fortæller børn selv om at have angstDe seneste år er der kommet mange gode fagbøger om børn og angst. Denne minder mest om Hjælp dit ængstelige barn og Når børn og unge får angst. I Skal jeg fortælle dig om angst? og fortæller børn selv om at have angst.