"Så selvom nyhedsværdien er væk, så er der heldigvis stadig en del at komme efter på et album, hvor bandet nuancerer deres udtryk og stadig har melodierne".
B.T.
d. 11. Jan. 2010
By
By
Henning Høeg
d. 11. Jan. 2010
"Musikken er en sær blanding af bastant us-rock, Arctic Monkeys og Paul Simon anno »Graceland«. Sangstemmen minder om Al Stewart. Og lige nu findes der ikke noget hottere på de amerikanske college-hitlister".
"Der er også blevet plads til mere elektroniske-og primært synthbårne elementer, og det klæder faktisk new yorkerne. Hvem kan i det hele taget stå for så herligt og skørt et blend af: klassisk musik, jamaicansk rock steady, engelsk grime og blide Paul Simon-fraseringer i samme skæring?".
"Der er stadig tale om et yderst frugtbart møde mellem belæst og melodiøs indierock (gruppen mødte hinanden på Columbia University) og sydafrikansk rytmik tilsat toner fra både Latinamerika og Jamaica. Kreeret med nærmest skræmmende sikker hånd og en frydefuld sans for både de overordnede linjer og de overrumplende detaljer. Vidunderligt".
"For hver gennemlytning vokser ' Contra' til en sammenhængende, sand fornøjelse, der bekræfter albummets eksistensberettigelse i en troløs tid, hvor tilbøjeligheden til at hale enkelte sange ned hver for sig fra nettet råder. Det vil være synd og skam at gøre det mod ' Contra'".