lorem ipsum dolor sit amet ...
Tidsskrift
Pick up your orders at your preferred library
Books / fiction for children / romaner
Bog, 2. udgave, 1999
The article is a part of
The articles in are frequently about
In
All registered articles grouped by issue
...
...
...
...
...
Del 1 - De dødes hus
R.L. Stine
Del 2 - Gå ikke ned i kælderen
R.L. Stine
Del 3 - Monsterblod
R.L. Stine
Del 3 - Monsterblod. Bind 1
R.L. Stine
Del 4 - Sig appelsin og dø!
R.L. Stine
Del 5 - Mumiens forbandelse
R.L. Stine
Del 6 - Det magiske spejl
R.L. Stine
Del 7 - Dukkernes nat. 1
R.L. Stine
Del 7 - Dukkernes nat. Bind 1
R.L. Stine
Del 7 - Dukkernes nat
R.L. Stine
Del 8 - Pigen der råbte monster
R.L. Stine
Del 9 - Rædslernes lejrskole
R.L. Stine
Del 10 - Min nabo er et spøgelse
R.L. Stine
Del 11 - Den forheksede maske. Bind 1
R.L. Stine
Del 12 - Hvad du ønsker skal du få
R.L. Stine
Del 13 - Klavertimer er døden
R.L. Stine
Del 14 - Varulven fra Febersumpen
R.L. Stine
Del 15 - Muddermonstret kommer
R.L. Stine
Del 16 - En dag i Horrorland
R.L. Stine
Del 17 - Min frygt for bier
R.L. Stine
Del 18 - Monsterblod. Bind 2
R.L. Stine
Del 18 - Monsterblod 2
R.L. Stine
Del 19 - Døden i dybet
R.L. Stine
Del 20 - Fugleskræmslernes nat
R.L. Stine
Del 21 - Orm på hjernen
R.L. Stine
Del 22 - Spøgelsesstranden
R.L. Stine
Del 23 - Mumiens gravkammer
R.L. Stine
Del 24 - Spøgelset i auditoriet
R.L. Stine
Del 25 - Den maskerede mutant
R.L. Stine
Del 26 - Et behåret mareridt
R.L. Stine
Del 27 - Rædselstårnet
R.L. Stine
Del 28 - Skæbneuret
R.L. Stine
Del 29 - Monsterblod. Bind 3
R.L. Stine
Del 29 - Monsterblod 3
R.L. Stine
Del 30 - Uhyret under vasken
R.L. Stine
Del 31 - Dukkernes nat 2
R.L. Stine
Del 31 - Dukkernes nat. Bind 2
R.L. Stine
Del 32 - Det knurrende spøgelse
R.L. Stine
Del 33 - Sportslejrens hemmelighed
R.L. Stine
Del 34 - Havenissernes hævn
R.L. Stine
Del 35 - Gys i gaden
R.L. Stine
Del 36 - Den forheksede maske. Bind 2
R.L. Stine
Del 36 - Den forheksede maske 2
R.L. Stine
Del 36 - Den forheksede maske
R.L. Stine
Del 37 - Det hovedløse spøgelse
R.L. Stine
Del 38 - Den afskyelige snemand i solen
R.L. Stine
Del 39 - Mit skrumpehoved
R.L. Stine
Del 40 - Dukkernes nat 3
R.L. Stine
Del 40 - Dukkernes nat. Bind 3
R.L. Stine
Del 41 - Tryllekunstnerens hemmelighed
R.L. Stine
Gå ikke ned i kælderen
R.L. Stine
Flugten fra de rådne
Lasse Bo Andersen (f. 1964)
Sig appelsin og dø!
R.L. Stine
Øjne på stilke : et eventyr med dværg-detektiv Jack Stump
Henrik Einspor
Den forkerte død
Kenneth Bøgh Andersen
Min første Disney quiz
Hannah Jeppesen
Gamle Sølvryg
Lasse Bo Andersen (f. 1964)
Jens Hansens bondegård
Carina Evytt
Spøgelsesstationen
Anne Elvedal
En fortælling om to søstre
Disney Storybook Artists
d. 4. Mar. 1999
By
By
Lars Damm Jensen (skole)
d. 4. Mar. 1999
Fredag d. 13. udkom de første 4 titler i den nye gyserserie Gåsehud. Serien omfatter ialt 47 titler, der udkommer månedsvis, hver den 13.! Alle titler har selvstændigt afsluttede historier med selvstændige persongallerier og kan selfølgelig læses uafhængigt af hinanden. I De Dødes Hus flytter en familie til et mystisk spøgelsesagtigt hus, de har arvet af en fjern grandonkel. Hovedpersonerne, de to 10-12-årige børn opfatter hurtigt, at noget er galt, og så starter gyset for alvor at kulminere på de sidste sider, hvor læseren kan ånde lettet op. Huset og den lille by bebos af levende døde, der ikke kan finde hvile og må have nyt blod en gang imellem. Det skaffer de ved at en ny familie jævnligt flytter ind i det mystiske hus. Vore helte hjælper alle ved at udsætte de levende døde for sollys, så de kan finde hvile i graven. Et rigtig godt gys til uforpligtende underholdning skrevet i et ligefremt og fortællende sprog, hvor miljø- og personskildringer træder noget i baggrunden til fordel for uhyggen. Serien skulle angiveligt være populær i en række lande og kan også hos os blive et godt gys for elever fra 5.-8. klasse.
d. 4. Mar. 1999
By
By
Elin Søborg
d. 4. Mar. 1999
De to første bind i denne nye forlagsserie er tidligere udgivet på dansk i 1994 i forlagsserien Chok. Derforuden har forfatteren på dansk fået udgivet gyserromanen for unge Overtroens dæmoner, 1997, og to spillebøger i serierne Ridder & troldmand, 1990, og Carlsen 7-9-13 serien, 1985. Dette bind er en spøgelseshistorie om en familie, der på mystisk vis arver et gammelt hus i en underligt mørk og øde by, der viser sig at være befolket af levende døde, der hele tiden må have frisk blod. Det lykkes mod alle odds familien at overleve og slippe væk udelukkende ved børnenes handlekraft. Handlingen er ret så traditionel for genren og temmelig forudsigelig, hvilket tager meget af spændingen. Den fortælles af den 12-årige Amanda i korte kapitler og et lidt omstændeligt og floskelpræget sprog. Personerne, selv fortælleren, får ikke liv, og der defineres intet miljø. Læseren er hele tiden lidt forud for personerne. Det gør det lidt svært at engagere sig i historien. En ikke nær nok spændende gyser for de 10-14-årige, der ellers vil tiltrækkes af et lovende omslag.
d. 18. Dec. 2018
By
By
Susanne Thøfner
d. 18. Dec. 2018
I De dødes hus flytter en familie ind i et arvet hus. Børnene opdager efterhånden, at hele byens befolkning er levende døde, og først i sidste øjeblik lykkes det for dem at redde sig selv ogforældrene fra samme skæbne. I Pas på kælderen undrer to børn sig over de mystiske forsøg som deres far, en videnskabsmand, laver i kælderen. Og da han begynder at gro blade i stedet for hår, gåralt helt galt ... Bøgerne er ret pænt trykt og forsynet med farvelagte omslagsill., der signalerer gys og uhygge. Sproget er mundret og sammenhængende, men historierne er noget tyndbenede. Det ertandløse splatter / gyserhistorier for børn med en forudsigelig handling i trivi-indpakning og en stereotype skildring af den ansvarlige storesøster / den irriterende lillebror i begge bøger. Menbøgerne er da i besiddelse af en elementær spænding og føles måske ikke så forudsigelige af målgruppen, børnebibliotekets lånere fra 11-12 år.
d. 18. Dec. 2018
By
By
Birger Hoff (skole)
d. 18. Dec. 2018
Jeg har intet kendskab til den amerikanske forfatter Stine, som her udkommer med hele to bøger på en gang under den fælles bindtitel Chok (1 og 2). Bøgerne er handlingsmæssigt helt uafhængigeaf hinanden, kun omslagets layout og grundtemaet om at skabe mest gru og uhygge er fælles. I Chok 1, De dødes hus, flytteren familie med to børn til et hus, hvorfra ingen åbenbart er flyttet fra ilevende live. Historien fortælles af storesøsteren, så læseren må gå ud fra at denne familie slap ud i tide. I det andet Chok, Pas på kælderen! møder læseren igen en familie med to børn og igen medbørnene i de centrale roller. Her drejer det sig om, at faderen, som er videnskabsmand, eksperimenterer med at gensplejse dyr og planter, og tro mig når jeg siger: Det går grueligt galt! Beggebøger er bygget op i korte kapitler, som afsluttes med et spændings / uhygge moment, som følges op i næste kapitel for derefter at slutte med et nyt spændings moment osv, osv. Altså meget ligbillige amerikansketv-serier. Børn fra omkring 11 år med interesse for gys og gru skal nok lade sig indfange, men tro mig igen når jeg siger: Bøgerne har ikke bare en antydning af litterærkvalitet!.