Books / fiction / digte

Den yderste sti


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


En samling af digte og poetisk kortprosa med selvironi og et skævt blik på verden. Til læsere, der vil udfordres.

Content

Latest edition, bog

Moderskib

Moderlig hæk

Emhætte

Det rindende vand er klogt

Teknisk fastklemt

Du søde øde

Franskbrød

Ole, det er gået helt i hårdknude, Ole

Drømme

Jeg sidder uden på Lotta


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (2)


The libraries' assessment

d. 22. July 2022

By

By

Camilla Sejerøe

d. 22. July 2022

En samling af digte og poetisk kortprosa med selvironi og et skævt blik på verden. Til læsere, der vil udfordres.

Bogen indeholder korte tekster, både digte og små stykker prosa. Der er ikke umiddelbart sammenhæng mellem teksterne, dog hænger enkelte sammen. Tekstens jeg oplever og er tilstede, nogen gange næsten som "stream of consciousness", andre gange mere konkret. Et eksempel er: "Mærkeligt / tid og sted er i uorden / skriften er tilbageholdende / alt holder sig til hver sit formløse univers".

Det er en meget sanselig tilgang til sproget, vi ser her. Teksterne giver ikke umiddelbart mening, men er mere oplevelsesprægede. De vil vinde ved at blive læst og genlæst, måske i forskellige situationer.

Ud i det u-løseJeg savner dit døde hår af Signe Gjessing har lidt samme præg. Jeg savner dit døde hår er også eksperimenterende ny dansk lyrikUd i det u-løse af Signe Gjessing har lidt samme præg. er også eksperimenterende ny dansk lyrik.


Weekendavisen

d. 5. Aug. 2022

By

By

Lars Bukdahl

d. 5. Aug. 2022



Information and editions