Books / nonfiction

Det grønne pengetræ : sådan scorer vi kassen på klimakrisen


Description


Optimistisk debatbog af den socialdemokratiske politiker Magnus Barsøe, der argumenterer for, at den grønne omstilling er en god forretning. Henvender sig til læsere med interesse for investering, klima og politik.

Content

Latest edition,

Moral bruger vi ikke her

Pessimisme er bare så 2023

Lineærhjernesyndrom

Den højreorienterede vindmølle

Vi har et fossilt problem, skat

Idealisten og milliarderne

Den grønne jobmaskine

Atomnørderi i Titangade

En skidt dag i Esbjerg

Sådan sikrer vi Danmarks del af jobfesten


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (3)


The libraries' assessment

d. 14. June 2024

By

By

Thomas Olesen

d. 14. June 2024

Optimistisk debatbog af den socialdemokratiske politiker Magnus Barsøe, der argumenterer for, at den grønne omstilling er en god forretning. Henvender sig til læsere med interesse for investering, klima og politik.

Vi har brug for grøn omstilling nu, men hvordan argumenterer man mest effektivt herfor? Ifølge Magnus Barsøe (f. 1981), kandidat til Europa-Parlamentet for Socialdemokratiet i 2024, skal vi ikke kun trække skylds- og/eller moralkortet. Vi skal også finde økonomiske argumenter, for: "(...) klimakrisen [handler] om én ting: penge". I denne økonomisk vinklede debatbog forsøger MB at vise, at både samfund, virksomheder og privatpersoner kan tjene enorme summer på omstillingen fra fossil til grøn. Undervejs gennemgås grønne alternativer til fossilt brændsel, og der kastes et kritisk blik på nuværende lovgivning på klima- og miljøområdet. Kilderne er statistik, faglitteratur og interviews med investorer og videnskabsfolk.

Bogen har en vis tyngde, idet emnet belyses fra mange vinkler med brug af mange kilder. Der er rum til, at læseren selv kan drage sine konklusioner, til trods for det åbenlyst politiske afsæt. Interessant med en fremtidsoptimistisk klimabog.

Der udgives meget om den grønne omstilling. For mere om klimapolitik, nulvækst, fremtidsudsigter m.m., se fx KlimastatenVækstparadigmet ved vejs endeØkokrati, Vækstparadigmet ved vejs ende og ØkokratiDer udgives meget om den grønne omstilling. For mere om klimapolitik, nulvækst, fremtidsudsigter m.m., se fx Klimastaten, og ØkokratiDer udgives meget om den grønne omstilling. For mere om klimapolitik, nulvækst, fremtidsudsigter m.m., se fx Klimastaten, Vækstparadigmet ved vejs ende og .


Weekendavisen

d. 7. June 2024

By

By

Arne Hardis

d. 7. June 2024


Jyllands-posten

d. 22. June 2024

By

By

David Trads

d. 22. June 2024