Books / fiction for children / romaner

Et par ret fine dage


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


Ungdomsbog. Den 16-årige fyr Janne er på fisketur med sin far, som han har et noget anstrengt forhold til. Heldigvis møder han pigen Vera, som også synes, forældre somme tider er forfærdelige.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (2)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Ulla Harne

d. 18. Dec. 2018

Ungdomsroman om den svenske 16-årige Janne, som er sammen med sin far på fisketur. Faderen er flyttet fra moderen og har måttet opgive sit job som gymnasielærer p.g.a. forhold til nogle afsine kvindelige elever og Janne både elsker og hader sin far og har svært ved at finde ud af, hvordan han skal tackle problemerne. På fisketuren, hvor de også møder andre mennesker på godt og ondt,bl.a. pigen Vera, får Janne et mere afklaret forhold til sin far, som han ender med også at kunne føle ømhed for. Bogen handler ikke blot om forældre/børn problemer, men i høj grad også omfluebinding og -fiskeri, og forfatterens glæde ved naturen og fiskeriet lyser ud af teksten - man bliver et lidt bedre menneske af at være på sådan en 1-uges fisketur. En lidt omstændelig, varm ogmeget anderledes ungdomsbog med nogle glimrende og morsomme portrætter af både forældre og de unge. Den lidt tørre, detaljerede skriveform, som kræver sin læser, gør denne bog til lidt af enspecialitet, som de godt læsende13-16-årige vil nyde, når de først er kommet godt igang.


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Flemming Dehn (skole)

d. 18. Dec. 2018

Et par ret fine dage foregår i Nord-Sverige i grænseområdet ind til Norge. 16-årige Janne (dreng) er taget med sin far på fisketur. De to har et problem, som der skal tales ud om. Sidsteefterår smed hans mor faderen ud, fordi han havde et par forhold til nogle af sine gymnasieelever, og det kostede ham også hans stilling. Men værst af alt, nu skal Janne begynde i gymnasiet, og hanhar allerede fået et øgenavn. Så... han vil flytte hjem til faderen, som bor i en anden by. I en forunderlig natur, hvor far og søn jagter den store ørred, udspilles dette intense drama, en indrekamp i tavshed, ligegyldige ord og snak om alt muligt andet. På fiskecampen møder Janne den jævnaldrende Vera. Deres snak og venskab afdækker den til tider 'umulige' voksenverden, hvor den manholder af spiller komedie, provokerer, træder på én o.m.m. Janne når frem til en afklaring, så... men læseren har også været igennem 251 sider og ved nu bl.a. alt om, hvordan man fisker med flue,hvilket udstyr man skalbruge, hvor man skal stå o.s.v. Bogen kræver en tålmodig og god læser. Handlingen skrider langsomt fremad, men det psykologiske spil om bl.a. had/kærlighedsforhold afdækkesganske flot. Bogen kan på mange måder sammenlignes med forfatterens: Der skete noget den sommer (Gyldendal 1981). Selvlæsning fra 15 år.



Information and editions