Books / fiction for children / romaner

Felix - et gadebarn


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


Felix har levet som gadebarn i Guatamala City fra han var 5 år. Han må stjæle for at overleve og sniffe lim for at holde det ud.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (2)


The libraries' assessment

d. 14. Mar. 2000

By

By

Lasse Andersson (skole)

d. 14. Mar. 2000

En meget velskrevet og barsk historie fra Mellemamerika. Indianerdrengen Felix er som fireårig blevet jaget hjemmefra af sin stedmor. Efter et års tid ender han som gadebarn i Guatamala City. Nu er han teenager, og vi møder hans forstemmende liv med limsnifning og tyverier. Samtidig lever han i en evig angst for politiet og deres brutale behandling af gadebørn. De få gange der har været håb for Felix er det gået galt alligevel. Felix er meget forståeligt blevet bitter og hadefuld. Da Felix på hjemmet for gadebørn møder drengen Juan Carlos lader han sit had gå ud over ham. Det får skæbnesvangre følger for Juan Carlos. Det er rystende læsning i et klart og let tilgængeligt sprog. Samtidig med denne titel udkommer Gadebarn myrdet! der beskriver den baggrund Juan Carlos har haft. To fortællinger der tilsammen giver et gribende billede af gadebørns håbløse tilværelse i Mellemamerika. Klaus Albrectsens kraftfulde streg underbygger tekstens tone. Bogen kan læses fra 5. klasse og er meget velegnet til et tema om gadebørn. Forfatteren har skrevet flere stærke bøger fra Mellemamerika, f.eks. Pumaens datter (1994).


The libraries' assessment

d. 14. Mar. 2000

By

By

Birgit Hald

d. 14. Mar. 2000

Her har vi endnu en vedkommende og engageret børnebog fra Monica Zak. Den ligger i den lette ende af rød Dingo og er skrevet i et godt, letlæst, dagligdags sprog. Rent læseteknisk kan romanen klares af de gode læsere fra 10 år, men indholdsmæssigt er den absolut ikke for barnlig for de 12/13-årige. Læseren får en spændende, rørende og barsk historie om indianerdrengen Felix der – efter alvorlige svigt fra først forældre og dernæst plejeforældre – har måttet klare sig selv på gaden i Guatemala City fra han var 5 år. Nu er han blevet teenager, og det er ikke længere så nemt for ham at tigge sig til penge, så han må stjæle for at overleve. Han sniffer lim og bliver let meget aggressiv og voldelig, men læserne vil på baggrund af hans opvækst forstå hvorfor Felix reagerer som han gør. Romanen indeholder flere voldsomme episoder, og forfatteren lægger ikke fingrene imellem, men fortæller kort og nøgternt hvad der sker. Klaus Albrectsen har illustreret bogen med tegninger i en udtryksfuld streg der passer fint til teksten. Bogen udkommer samtidig med endnu en roman af forfatteren med samme tema og sværhedsgrad: Gadebarn myrdet. De to historier overlapper og supplerer hinanden, men kan sagtens læses hver for sig.