Books / fiction for children / rollespilsbøger

Forbandelsens bjerge


Description


Ved hjælp af to terninger, blyant og viskelæder skal hovedpersonen, enten som kriger eller troldmand, hente den magiske krone, der bringer fred og rigdom. Kronen er blevet stjålet af ærkemagikeren Mampang.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (2)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Lisbeth Hagelberg

d. 18. Dec. 2018

I dette første bind i Sagaen om den magiske krone - en serie på 4 bind - kan læseren som noget nyt enten vælge at være troldmand eller, som i de foregående bind, kriger, hvor det drejer sig omudholdenhed, held etc. Vælger læseren at være troldmand - et valg, der skal foretages inden eventyret begynder - er læseren nødt til at lære de magiske formler bagest i bogen uden ad. Læserenanbefales at starte med de 6 mest brugbare, inden rejsen begynder. Selve eventyret er bygget op som de øvrige i serien med masser af valgmuligheder; forskellen er blot, at i denne kan de ondemagter besejres ved magi, som troldmanden får forskellige valgmuligheder for undervejs ved siden af, at han også skal kæmpe som en alm. kriger. Eventyret går i al sin enkelhed ud på, at den magiskekrone, der bringer fred og rigdom til Femphrey-alliancen, er blevet stjålet af ærkemagikeren Mampang, der ønsker at gøre Ingenmandslandet til sit kongerige. Med kongernes krone i sin besiddelse,vil mørkets og ondets magtervære en permanent trussel mod den fredelige alliance. En kærkommen og fin fornyelse af den eftertragtede og altid udlånte serie. Fra 11 år. Det er selvfølgelig strengtforbudt, at søge hjælp i formellisten undervejs.


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Lars Damm Jensen (skole)

d. 18. Dec. 2018

Forbandelsens bjerge - udsendt i Sværd og trolddom-serien - er første bind i en serie på 4 med en sammenhængende historie, hvor læseren skal hente kongernes krone, der er stjålet og nu skjulesaf skurken, Ærkemagikeren i Mampangfæstningen. Oplægget ligner seriens øvrige bind, og også her er læseren helten, der føres af sine valg og terningkast gennem en række spændende, uhyggelige ogeventyrlige oplevelser enten til målet for at fortsætte jagten i 2. bind, eller til død og fortabelse for at prøve lykken igen ved at starte forfra. Forskellen fra de øvrige bind ligger i, at mankan spille bogen på to planer. Enten som kriger eller som magiker, hvilket kræver, at man lærer en del magiske formler og symboler udenad. De spil, jeg spillede virker ikke så bloddryppende somandre i serien, og rollen som magiker er nok så spændende. Også her lønner det sig at sætte sig ordentlig ind i de første ca. 20 siders regler og oplæg. Bogen er illustreret med sort / hvidetegninger, der pirrerfantasien og farvelagt omslag med fantasiuhyre, der nok skal sælge bogen. Serien har ingen undervisningsrelevans, men spilles med stor fornøjelse af mange elever i skolen.Denne bog kan spilles af elever fra 6. klasse og opefter alt efter, hvilken sværhedsgrad / rolle, man vælger.