Books / nonfiction

Gensplejsning


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


Bogen behandler de biologiske forudsætninger for gensplejsning, eksempler på hvad gensplejsning er tænkt anvendt til, samt hvad dette vil betyde for mennesker og miljø.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (11)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Hans Jørgensen

d. 18. Dec. 2018

Siden førsteudgaven kom i 1984, er der sket mange ting: Anvendelsesmulighederne er blevet flere, og dermed også risikomomenterne. Nordisk Gentofte og NOVO har fået produktionstilladelse.Gensplejsning var et biologisk vidundermiddel: Vejen til højtydende nytteplanter og effektive kvægracer. Halkier fortæller om, hvad gensplejsning drejer sig om, hvad en celle er, hvordan generneoverføres og er bygget og kontrolleres af organismen. Om teknikken i gensplejsningen. Sidste halvdel af bogen handler om gensplejsningens anvendelse og konsekvenser. Om sikkerhed og risiko.Ordliste. Litteratur. Bogen er især beregnet til gymnasier, HF m.v., men almindelige forudsætningsløse kan godt være med. Forfatteren er kritisk og kommer stoffet godt igennem. En del ændringer iforhold til førsteudgaven, omarbejdninger og opdateringer. Afsnittene om anvendelse er udvidet. Førsteudgaven bør erstattes af denne nye, velskrevne og kritiske udgave. Lund: Gensplejsning, 1986 eren grundig fremstilling, menikke specielt kritisk, og Toft: Kampen om generne, 1986 handler om den industrielle anvendelse i Danmark.


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Hans Jørgensen

d. 18. Dec. 2018

Gensplejsning er en af det sidste 10-års omtalte biologiske vidundermidler: Vejen til højtydende nytteplantearter, og supereffektive kvægracer m.v. Halkier fortæller om teori, praktik oganvendelse. Begynder med et kort resumé af den nyeste biologiske viden: om cellerne og det genetiske materiale, hvordan overførslen af arvemassen sker. Om geners opbygning og kontrol. Selvegen-manipuleringen behandles i et kapitel, og der sluttes af med afsnit om anvendelse og konsekvenser. Kort om sikkerhed og risiko. Ordliste, 6 sider. Litteraturliste. Bogen er især beregnet tilgymnasier, HF, m.v. og kræver for fuld forståelse en vis biologisk viden, men almindelige forudsætningsløse kan sagtens få meget ud af bogen. Forfatteren forholder sig kritisk til emnet, og nårstoffet kortfattet, men grundigt igennem. Der er ikke meget om emnet på dansk, selv kender jeg kun temanumrene fra Bionyt, 1983, og Niche, 1982, hvor især Niche giver en solid orientering omkritikken og debatten om gensplejsning.


Niche

årg 5, nr 3 (1984)

By

By

Kent Christiansen

årg 5, nr 3 (1984)


Fyens stiftstidende

d. 30. May 1984

By

By

Mogens Tverskov

d. 30. May 1984


Kaskelot. Pædagogiske særnumre

1985, nr 51/52

By

By

Jørn Jensen

1985, nr 51/52


Vestkysten

d. 26. June 1984

By

d. 26. June 1984


Ugeskrift for læger

årg 147, nr 11 (1985)

By

By

Elisabeth Bock

årg 147, nr 11 (1985)


Gymnasieskolen

årg 68, nr 5 (1985)

By

By

Lissy Lumbye

årg 68, nr 5 (1985)


Gaia

årg 3, nr 12 (1987)

By

By

Jens Peter Mølgaard

årg 3, nr 12 (1987)


NOAH-bladet

1984, nr 94

By

By

P.F.

1984, nr 94


Miljøværn

1984, nr 15

By

By

Søren. Storgaard Jørgensen

1984, nr 15