Books / fiction / romaner

Grand finale


Description


Gangsterbossen Teddy står overfor sit livs vigtigste valg. Skal han følge stoffernes indbringende vej, eller skal han blive en retskaffen samfundsborger og dermed vinde ekskæresten Emelie tilbage? For læsere af hårdkogte skandinaviske krimier.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 13. June 2025

By

By

Merete Trap

d. 13. June 2025

Gangsterbossen Teddy står overfor sit livs vigtigste valg. Skal han følge stoffernes indbringende vej, eller skal han blive en retskaffen samfundsborger og dermed vinde ekskæresten Emelie tilbage? For læsere af hårdkogte skandinaviske krimier.

Teddy er blevet en stor aktør i den kriminelle underverden, og han føler nu et pres fra sine omgivelser. Han opfordres til at satse på "hvide" varer fremfor "grønne", altså at gå over til at handle med stærk narko, men de moralske kvaler begynder at presse sig på. Da der samtidig går rygter om at nogen vil ham til livs, søger Teddy hjælp hos broderen Darko. Teddys fortid hjemsøger ham, og ønsket om at blive en lovlydig og god far for sønnen Lucas fylder efterhånden alt. Det er 6. og afsluttende bind i Jens Lapidus' "Top dog serien", foregående bind har titlen Død mand.

En storslået afslutning, en grand finale, på forfatterens intelligente og socialrealistiske serie om det umage par, gangsterbossen Teddy og advokaten Emelie. Det er en mørk og brutal fortælling, indeholdende lige dele action, moralske dilemmaer og personlige konflikter. Hvis man ikke har læst seriens foregående bind, anbefales det at gøre det, inden man læser denne bog.

Kan sammenlignes med andre mørke og hårdkogte krimiserier som fx Arne Dahls serie om "Berger & Blom" eller Michael Hjorths serie med Sebastian Bergman, fx Som man sår.