Books / fiction / noveller

Gul engel


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


En samling psykologiske noveller, hvor der blandt andet stilles skarpt på parforholdet, både det lesbiske og det heteroseksuelle.

Content

Latest edition, bog

Bur

Konfirmation

Mette Marie

Katrine og Kristine

Alle regnbuens farver

Gul engel

Som du så jeg

Åbningen

Komma

Alt andet

Høre til

Kærlighedens ansigt


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (10)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Anny Skov Madsen

d. 18. Dec. 2018

Bente Clod tager i sin nye novellesamling temperaturen på kvinder og kvinders liv lige nu. Novellerne handler om kvinders kærlighed til kvinder, kvinders kærlighed til mænd, om mænd somsvigter og om mænd som jagtbytte forkvinderne. En af de bedste noveller er "Konfirmationen", hvor Elsemarie går amok, fordi hun ikke kan tåle familiens overfladiske snak og de kølige renskuredefacader. I "Høre til" er vi til international kvindefestival, hvor en kvindelig fotograf bliver forelsket i både en mand og en kvinde. Der er også en herlig historie om Kristine, der gerne vilelske med Katrine, men Katrine har svært ved at løsrive sig fra gravritualerne i det gamle Rom. I titelnovellen bliver en posedame uforvarende skyld i at et par igen forenes. Kvinderne erforvirrede og sårbare, er afhængige uf manden, tryghedssøgende. De tvivler stadig på deres eget selvværd, men til forskel fra tidligere er alligevel mere sig selv: de viser følelser, de er vrede oger ikke helt så klynkende. Der er envilje og insisteren på at tage del i livet og også at tage de skrammer, som følger med, så selvom samlingen ikke er helt homogen, er novellerne velskrevne ogikke uden anstrøg af humor.


The libraries' assessment

d. 19. Dec. 2018

By

By

Anny Skov Madsen

d. 19. Dec. 2018

Bente Clod tager i sin nye novellesamling temperaturen på kvinder og kvinders liv lige nu. Novellerne handler om kvinders kærlighed til kvinder, kvinders kærlighed til mænd, om mænd som svigter og om mænd som jagtbytte forkvinderne. En af de bedste noveller er "Konfirmationen", hvor Elsemarie går amok, fordi hun ikke kan tåle familiens overfladiske snak og de kølige renskurede facader. I "Høre til" er vi til international kvindefestival, hvor en kvindelig fotograf bliver forelsket i både en mand og en kvinde. Der er også en herlig historie om Kristine, der gerne vil elske med Katrine, men Katrine har svært ved at løsrive sig fra gravritualerne i det gamle Rom. I titelnovellen bliver en posedame uforvarende skyld i at et par igen forenes. Kvinderne er forvirrede og sårbare, er afhængige af manden, tryghedssøgende. De tvivler stadig på deres eget selvværd, men til forskel fra tidligere er alligevel mere sig selv: de viser følelser, de er vrede og er ikke helt så klynkende. Der eren vilje og insisteren på at tage del i livet og også at tage de skrammer, som følger med, så selvom samlingen ikke er helt homogen, er novellerne velskrevne og ikke uden anstrøg af humor.


Berlingske tidende

d. 26. Nov. 1990

By

By

Camilla Christensen

d. 26. Nov. 1990


Politiken

d. 26. Nov. 1990

By

By

May Schack

d. 26. Nov. 1990


Kristeligt dagblad

d. 8. Feb. 1991

By

By

Vibeke Blaksteen

d. 8. Feb. 1991


Weekendavisen

d. 30. Nov. 1990

By

By

paludan

d. 30. Nov. 1990


Pan-bladet

Årg. 38, nr. 2 (1991)

By

By

Inge-Lise Paulsen

Årg. 38, nr. 2 (1991)


Jyllands-posten

d. 23. Nov. 1990

By

By

Preben Meulengracht

d. 23. Nov. 1990


Information

d. 23. Nov. 1990

By

By

Jette Lundbo Levy

d. 23. Nov. 1990


Land og folk

d. 5. Dec. 1990

By

By

Lotte Thyrring Andersen

d. 5. Dec. 1990



Information and editions