Books / fiction for children / romaner

Hekseduft


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


Da den ildelugtende heks Marianne Canard forelsker sig i parfumesælgeren Henry Delamar ændres hendes liv. Hun bliver rig og berømt som Jennifer Star, der fremstiller økologiske dufte.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (3)


The libraries' assessment

d. 2. Sep. 1998

By

By

Bodil Pedersen (skole)

d. 2. Sep. 1998

Halvmåne-serien er beregnet til begynderlæsere med behov for lidt mere udfordring både sprogligt og indholdsmæssigt. Den morsomme forside, det indbydende layout og den overraskende tekst vil uden tvivl vække jubel hos de gode læsere i 2.-3. klasse. Det er ganske fornøjelig læsning. Bogen handler om en ulækker, stinkende heks, som pludselig bliver forelsket i en fornem herre og undergår en forvandling. Teksten er inddelt i små kapitler. Der er mange skægge illustrationer holdt i mørke og gule farver - og med et sort, filosofisk kommenterende ravnemonster som gennemgående figur, der oven i købet bliver kidnappet undervejs. Den let karikerede streg passer godt til teksten. Både illustrationer og handlingsforløb motiverer hele tiden til videre læsning, selv om ordvalget er i den svære ende. Der er stavelsesdeling, når vanskelige ord optræder første gang. Fantasi, humor og lidt gys - en god cocktail til de 8-11-årige. Også velegnet til oplæsning.


The libraries' assessment

d. 2. Sep. 1998

By

By

Ulla Møller

d. 2. Sep. 1998

Franske børnebøger er ikke hverdagskost i Danmark. Derfor er det et flot initiativ, når forlaget Carlsen i en ny serie, Halvmåne-serien , udgiver ikke færre end 8 titler oversat fra fransk. Bøger, specielt tilrettelagt for begynderlæsere, men som også kan bruges til oplæsning. Det bliver spændende om de 6 - 10 årige kan goutere den specielle galliske tone. Jeg er sikker på, de vil synes Hekseduft er sjov. Det er en herlig nonsenshistorie om at realisere sig selv og sine inderste drømme. Den ildelugtende heks Marianne Canards liv når et vendepunkt, da hun forelsker sig i en parfumesælger. Henry Delamar vænner sig hurtigt til hendes livsstil, derfor ryger han ud af hendes liv. Marianne begynder at fremstille økologiske dufte og springer ud som Jennifer Star. Snart er hun rig og berømt, men så bliver hendes elskede fugl, Ravnemonsteret, kidnappet. Redningsmanden er, naturligvis, Henry, og der er lagt op til "happy end". Skægt og crazy, fortalt med mange "frække", ulækre ord, der vil få målgruppen til at fnise henrykt. Omslag og illustrationer, der er holdt i en raffineret douche, blå/gul farveskala, er lige så morsomme og fantasifulde som teksten. Bogen er i øvrigt meget lækker, trykt på tykt, glittet papir.


Folkeskolen

Årg. 115, nr. 42 (1998)

By

By

Birgit Christensen

Årg. 115, nr. 42 (1998)