Books / nonfiction for children

Insekternes hemmeligheder : snorkelmyg, zombiebiller og andet småkryb omkring dig


Description


Smuk bog med mange interessante fakta om insekter og deres adfærd og levesteder. Højtlæsning fra 6 år, selvlæsning fra ca. 9 år.

Content

Latest edition,

Kender du insekterne?

Insekter i vandet

Insekter i skoven

Insekter i haven

Insekter i huset

Insekter i verden

Dig og insekterne

De meste almindelige insektgrupper i Danmark


Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (1)


The libraries' assessment

d. 26. Aug. 2022

By

By

Therese Bjerre Ekman

d. 26. Aug. 2022

Smuk bog med mange interessante fakta om insekter og deres adfærd og levesteder. Højtlæsning fra 6 år, selvlæsning fra ca. 9 år.

I bogen første del kan man læse om insekter generelt - hvordan de er bygget, de forskellige stadier de gennemgår, deres sanser og kommunikation m.m. Derefter er der kapitler om insekter i vandet, i skoven, i haven, i huset og insekter i verden. Bogen afsluttes med afsnittene "Dig og insekterne" og "De mest almindelige insektgrupper i Danmark". Der fortælles om mange forskellige insekters levevis, og man kan finde dem alle kender, fx stikmyg, hovedlus, guldsmede, bladlus, sølvfisk og husedderkopper, men også insekter fra andre dele af verden. Bogen er illustreret med akvareller, og forfatteren er insektforsker.

Det er en ualmindelig smuk og indbydende bog, på grund af de meget flotte akvareller. Der er masser af interessant læsning om insekterne, både de mere gængse fakta og også mere specielle "fun facts", som fx i kapitlet om zombiebillerne. Sproget flyder godt. Der er indimellem er brugt ord fra menneskenes verden om insekterne, fx dame, far, teenager og baby.

Hvis man synes insekter er spændende, kan man supplere med Tæt på insekter og småkrybSmådyrenes verdenInsekternes planet som er til lidt større børn, men har fantastiske makrofotos, som alle kan have glæde af. Til målgruppen er der også den flotte Smådyrenes verden. Forfatteren har tidligere udgivet Insekternes planet for voksneHvis man synes insekter er spændende, kan man supplere med Tæt på insekter og småkryb som er til lidt større børn, men har fantastiske makrofotos, som alle kan have glæde af. Til målgruppen er der også den flotte . Forfatteren har tidligere udgivet Insekternes planet for voksneHvis man synes insekter er spændende, kan man supplere med Tæt på insekter og småkryb som er til lidt større børn, men har fantastiske makrofotos, som alle kan have glæde af. Til målgruppen er der også den flotte Smådyrenes verden. Forfatteren har tidligere udgivet for voksne.