Books / fiction for children / romaner

Jakob og Gokke


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


Jakob fanger en undulat udenfor sit vindue. Han er meget glad for fuglen, men den er bange. Efter en lang nat og dags bekymring oplever Jakob den glæde, at fuglen liver op og siger sit navn: Gokke.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (3)


The libraries' assessment

d. 18. Oct. 1996

By

By

Tove Delica

d. 18. Oct. 1996

Selv børn, der endnu ikke er læsevante, kan få en god læseoplevelse med denne lille bog. I et meget enkelt sprog med korte sætninger i korte linier fortælles om Jacob, der fanger en undulat udenfor sit vindue. Der købes udstyr sammen med far og mor, og Jacob er ellevild. Fuglen er bange vil hverken spise eller bevæge sig. Jacob bekymrer sig en hel lang nat og skoledag. Så liver fuglen endelig op, og siger sit navn: Gokke. Det er en sød og stilfærdig historie, der er endog meget let at læse, og alligevel er vedkommende og genkendelig for børn fra 8 år. Bogen er i den nemmeste blå serie i Læs dansk serien. Tegningerne følger pænt men anonymt historien. Forfatteren har lavet adskillige andre lette bøger.


The libraries' assessment

d. 18. Oct. 1996

By

By

Jette Beider (skole)

d. 18. Oct. 1996

Jakob har ikke lyst til at stå op om morgenen. Men pludselig hører han en lyd mod ruden. Han farer ud af sengen og glemmer, det er lørdag morgen. Uden for sidder en lille gul undulat. Beretningen vil glæde alle begynderlæserne, der gerne vil være i Jakobs sted. Jakob får fat i undulaten, og der bliver købt bur og udstyr til fuglen. Da fuglen har det trygt og godt i de nye omgivelser, afslører den, at den hedder Gokke. Hvem mon mangler den? Der burde måske være forsøgt at finde en ejer i den ellers gode historie. En rigtig bog, en der er let at læse og med gode sort/hvide illustrationer, der fint supplerer teksten. Det er en god bog til læsetræning for alle begynderlæserne.


BUM

Årg. 14, nr. 3/4 (1996)

By

By

Bent Andersen

Årg. 14, nr. 3/4 (1996)



Information and editions