Books / fiction for children

Karl den Stærke


Details


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Description


Karl har en bondegård. En dag river tyren sig løs. Karl fanger den. Derfor tilnavnet den Stærke. Da Karl bliver ældre, møder han Ane. De forelsker sig - og bliver gift.

Periodica

The article is a part of

The articles in  are frequently about

Articles with same topics

In


Articles

All registered articles grouped by issue

...

...

...

...

...


Reviews (3)


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Jakob Glahn (skole)

d. 18. Dec. 2018

Karl Hansen bor alene på en gård sammen med alle sine dyr. Hans tyr er sur og stikker af. Karl Hansen fanger selv tyren og bliver herefter kaldt Karl den Stærke. Karl drømmer om en kone. Menførst på sine gamle dage, da han sælger sin gård og flytter ind til landsbyen, finder han hende, og de bliver gift. Ideen med at beskrive at ældre mennesker kan blive forelskede, er fin. Dette temafindes også i Rina Dahlerups billedbog Alfred Madsens nye liv, som henvender sig til samme aldersgruppe. Bogen er placeret i den røde serie, altså trinnet lige efter den første læsning. Mange afsætningerne er dog for lange - helt op til 18 ord - og så hjælper den store tydelige typografi ikke ret meget. Jørn Særker Sørensen har illustreret med nogle s/h tuschakvareller, der passer fintind i teksten. Der findes andre bøger, der er mere velegnede til det pågældende læsetrin.


The libraries' assessment

d. 18. Dec. 2018

By

By

Bente Lorck

d. 18. Dec. 2018

En lille historie om bonden Karl Hansen, som fik sit tilnavn, da han tæmmede sin bortløbne tyr med en rød dug, som han lånte af en kone i landsbyen. Karl Hansen passer til daglig sin gård, menhan er ensom og drømmer om natten om en dejlig rund dame. Da Karl Hansen bliver ældre, sælger han gården og køber et lille hus i byen. Hans nye nabo ligner damen fra hans drøm. De forelsker sig ihinanden og holder fint bryllup. En sød lille historie for mellemlæserne. Sproget er enkelt og nemt, og typografien er åben og tydelig. Historien er illustreret med mange herlige og glade s/htegninger og en appellerende forside i farver. Per Gammelgaard har tidligere skrevet nogle gode letlæsningsbøger, og denne føjer sig fint til rækken af disse. Bogen kan selvlæses fra 8 år, og denvil give børnene en god læseoplevelse.


Berlingske tidende

d. 9. Apr. 1987

By

By

Kirsten Holst

d. 9. Apr. 1987